Газпром вимагає від України $7 млрд за недобір газу

26 Січня 2013, 15:25

На думку співбесідника видання Нафтогаз навряд чи заплатить за рахунком, що може змусити Газпром перенести розгляд цього питання до міжнародного арбітражу.

Британська газета пише, що вимога "Газпрому" виплатити $7 млрд загрожує спричинити третій масштабний конфлікт між Росією і Україною в газовій сфері.

У Газпромі інформацію британської газети наразі не коментують, але пояснили, що Нафтогаз "своєчасно й у повному обсязі оплатив весь отриманий природний газ за виставленими Газпромом рахунками".

У компанії також нагадали, що Нафтогаз неодноразово повідомляв російській компанії про намір знизити закупівлі природного газу.

Україна 2012 року закупила 33 млрд куб. м російського газу. Тим часом, згідно з чинним контрактом від 19 січня 2009 року, Нафтогаз мав купити 52 млрд куб. м газу, мінімальні зобов'язання (take-or-pay) становлять 41,6 млрд куб. м. Контракт також передбачає зниження за домовленістю сторін контрактного обсягу закупівлі газу максимум на 20%, при цьому така угода має бути укладена не пізніше, ніж за шість місяців до початку року постачання.

Також Україна минулого року скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 млрд 863,9 млн куб. м) порівняно з 2011 роком – до 32 млрд 939,3 млн куб. м.

Практично весь обсяг газу імпортовано з Росії НАК "Нафтогаз України" та підконтрольною Дмитру Фірташу OstChem Holding Limited (Кіпр). Близько 55 млн куб. м становить природний газ, імпортований НАК у листопаді-грудні за реверсною схемою згідно з контрактом з RWE (Німеччина).

Як повідомлялось, Україна планує у 2013 році скоротити закупівлю газу у Російської Федерації до 20 млрд куб. м і імпортувати з Європи за реверсною схемою близько 5 млрд куб. м.

Раніше нинішній віце-прим’єр-міністр Юрій Бойко у відповідь погрози Газпрому судитися з Україною за скорочення обсягів закупівлі газу не виключав судових позовів до російського монополіста.