Окрім санкцій Заходу, пов’язаних з російською агресією в Україні, Газпром стикається з низкою інших проблем, які негативно впливають на прибутковість компанії. Про це заявив в інтерв’ю виданню Trend колишній американський радник Держдепу, екс-посол США в Азербайджані, а нині керівник естонського Центру оборонних досліджень Метью Брайза.
За його словами, російська влада змушує Газпром підписувати економічно невигідні для компанії контракти, які, однак, є лесними для політичних амбіцій Кремля. Зокрема, такими є Північний та Турецький потоки.
Читайте також: Угоди Газпрому з Китаєм та Туреччиною не такі успішні, як заявляє Путін – експерт
«В кінцевому підсумку вони (Газпром – Ред.) втрачають гроші», – зазначив Брайза, додавши, що значну частину доходів російська компанія повинна витрачати на непрозорі схеми уряду.
Читайте також: Андрес Ослунд: ФСБ як і Газпром, – це злочинні угруповання
Крім того, експерт зазначив, що на внутрішньому ринку Газпром змушений продавати газ за заниженими цінами, і компенсувати це намагаються, завищуючи ціни для європейських країн. Разом з тим, попит на російський газ в Європі стрімко падає.
Читайте також: Норвегія випередила Росію за обсягами постачання газу в ЄС
На думку Брайзи, через зазначені фактори російській компанії стає дедалі важче залишатися прибутковою. Крім того, у Газпрому виникли складнощі з виконанням раніше укладених домовленостей, на зразок контрактів з Туркменістаном.
«Росія порушила умови контракту з Туркменістаном, купивши тільки 4,5 млрд кубометрів (газу – Ред.) цього року, тоді як контракт передбачає 70 млрд кубометрів», – наголосив експерт, додавши, що Росія не змогла оплатити навіть такі незначні обсяги.
«Така поведінка (Газпрому – Ред.) руйнує співпрацю і довіру. Поведінка Газпром у призведе до того, що Туркменістан не сприйматиме його, як надійного партнера.
Читайте також: За рік Стокгольмський арбітраж отримав щонайменше п'ять скарг на Газпром
Разом з тим Брайза зазначив, що Туркменістан, який впродовж багатьох років був партнером РФ, наразі стає конкурентом у сфері експорту газу. Зокрема, країна посилено співпрацює з Китаєм, домовляється про продаж значних обсягів «блакитного палива» через Азербайджан і Грузію до Туреччини тощо.
Експерт наголосив, однак, що втрата монополії може позитивно позначитися на справах Газпрому за умови, якщо компанія готова змінити свою стратегію.
Читайте також: Антимонопольна справа ЄС пішла б на користь Газпрому, якби в Кремлі її не сприймали, як політичний наступ – експерти
«Якщо Газпром буде змушений конкурувати за ринки, він стане більш ефективним і буде кращим партнером не тільки для інших країн та міжнародних компаній, а й для самих росіян, тому що вони будуть отримувати більш якісні послуги», – резюмував Брайза.