Газпром почав управляти українською ГТС з блокування імпорту газу з Європи

22 Червня 2013, 16:10

Україна наразі імпортує газ з Польщі і Угорщини, оскільки сама контролює ГТС на даних ділянках. Почати постачання газу через територію Словаччини німецької RWE поки не вдається через російський "Газпром", який фактично блокує постачання, відмовляючись погодити заявку на транспортування газу в Україну (реверс). Така можливість у Газпрому є згідно з контрактом з "Нафтогазом" від 19 січня 2009 року, яким передбачено право російського монополіста виконувати функції оператора української ГТС на даному відрізку до кордонів ЄС.

"В нашому розумінні, чинний контракт між "Нафтогазом України" і Газпромом передбачає, що Газпрому дозволено на транзитних маршрутах, де він є вантажовідправником (тобто робить замовлення на транспортування), виконувати функції оператора мережі транспортування. Тобто в Україні Газпрому дозволено бути як вантажовідправником (ми також є вантажовідправником як торгова компанія), так і оператором ГТС", – розповів головний виконавчий директор RWE Supply&Trading GmbH Стефан Юдіш.

Він зазначає, що такий стан справ суперечить європейському законодавству це протизаконно, оскільки в ЄС прагнуть забезпечити недискримінаційний доступ до мереж. В Європі ніхто, будучи вантажовідправником (продавцем), одночасно не може бути оператором транспортної системи (власником ГТС або керуючої транспортною компанією, тобто транзитером).

Головний виконавчий директор RWEST повідомив, що компанія спробувала спільно зі словацьким оператором мережі Eustream два рази провести тестове прокачування з території Словаччини, проте зробити цього не вийшло, оскільки оператор мережі відмовляється узгодити заявку.

Він пояснює, що потік газу, що проходить через кордони ЄС, оформляється оператором мережі від імені вантажовідправника (продавця) як заявка: у новій європейській термінології це називається matching (узгодження обсягів і строків поставки). Тобто, одна компанія збирається поставити певний обсяг газу в певний період, а імпортує оператор мережі повинен його прийняти.

"Цей matching був двічі відхилений, а саме – на відрізку Вельке Капушани (Словаччина) – Ужгород. Але ми в цьому процесі не беремо участь. Оператор мережі, словацька Eustream, нам тільки повідомив, що matching не функціонує, оскільки партнерський оператор мережі його відхилив", – розповів Юдіш.

За його словами, на інших пунктах переходу кордону, а саме – Польща-Україна та Угорщина-Україна, де RWE вже провела тестування, оператором мережі є безпосередньо ПАТ "Укртрансгаз", тому імпорт з цих напрямів почав функціонувати і здійснюється в даний час.

При цьому н Юдіш підкреслив, що "технічно реверс взагалі не є проблемою": "Немає технічних причин, з яких імпорт газу в Україну не може йти з боку Словаччини".

Як повідомлялось, нещодавно RWE не вдалося домовитися з Газпромом про зниження цін на газ. Під час переговорів російська монополія була готова піти на деякі поступки, але виставила низку зустрічних вимог, серед яких скасування практики реекспорту російського газу в Україну. RWE відмовилася вирішувати питання в позасудовому порядку.

Нагадаємо, забезпечувати вільний доступ до мереж Словаччина зобов'язана як член ЄС (в рамках реалізації Другого і Третього енергетичних пакетів), а Україна – як учасник Енергетичного співтовариства (мається на увазі поділ функцій вантажовідправника і оператора мережі, тобто власника газу і транзитера).

З листопада 2012 року "Нафтогаз України" почав імпорт газу з Німеччини через територію Польщі. 28 березня 2013 року реверсні поставки почалися через Угорщину.