“Газпром” перестає закачувати газ у Європу. Для чого це робиться

Економіка
4 Серпня 2021, 19:46

“Газпром” зупиняє закачування газу в європейські підземні сховища. Як повідомляється, за газову добу 2 серпня сума операцій закачування і відбору зі сховищ на північному заході Європи пішла мінус. Зафіксовано обмеження у сховищах в Нідерландах, Німеччині, Австрії та Франції, а також скорочено поставки газу газопроводом "Ямал-Європа" (проходить через декілька країн, зокрема Польщу).

“За підсумками газової доби 2 серпня, рівень наповненості ПСГ Європи становить 57,54%, що на 16,2%  пункту нижче, ніж в середньому за останні п'ять років”, – пише Інтерфакс з посиланням на дані з порталу Gas Infrastructure Europe.

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар у коментарі Тижню зазначив, що в таких дієх простежується продумана стратегія “Газпрому”, яка має на меті психологічно натиснути на європейські структури, щоб “вони не вставляли палки в колеса, коли газопровід “Північний потік-2” буде добудованим”.

“Після завершення будівництва ще триватиме десь від 4 до 6 місяців процес пусконалагоджувальних робіт, тому так швидко, як це малюють пропагандисти, запуску не відбудеться. Добудувати потік не означає автоматично пустити його в експлуатацію – потрібно пройти період сертифікації. Тому “Газпром” поступово, не від сьогодні, почав мінімізувати постачання на європейський ринок, фактично це робиться з весни”, – зазначив фахівець.

Читайте також: США посилили тиск на європейські компанії через "Північний потік-2"

З одного боку, в Кремлі зацікавлені в певному дефіциті на ринку задля піднімання цін. На думку Михайла Гончара, вони цього досягли і ціна на газ може сягнути космічних висот в опалювальний період: “Зараз літо, а ціни такі, яких не бувало, скажімо, в минулому році під час зими. Тож це стратегія, але інша справа – чи дасть вона очікуваний ефект. В газпромі вважають, що так, беручи до уваги лякливість європейців. Тому що опинившись перед вибором чи дотримуватись принципів і власного законодавства, але трохи померзнути зимою, в Європі виберуть закрити очі на законодавчі норми та отримати більше газу”. 

Однак реакція Європи не мала б реагувати на зупинення закачування надто драматично, враховуючи, що “Північний потік-2” не є єдиною панацеєю. Спеціаліст пояснив, що парадокс полягає в тому, що за потреби більшої кількості  палива, його можна доставити необмежено через український маршрут. 

Потужного дефіциту не очікується, однак невідомо, наскільки холодною і довгою буде зима, каже Михайло Гончар. Насправді, в РФ не так багато потужностей у Європі і підземних сховищ газу. Проте, Москва принципово показує, що не хоче користуватись нашими сховищами, тому це певною мірою “показна акція”, резюмував експерт з енергетики.