«Газпром» не тільки не хоче працювати за європейським законодавством, він прагне його змінити – експерти

Економіка
9 Вересня 2021, 10:43

Задоволення російських забаганок у вигляді постачання газу потрібними шляхами та одночасного блокування наявної інфраструктури через Україну та Словаччину призводить до домінування одного газового постачальника. Автори зазначають, що це не відповідає ринковим принципам. 

При цьому, у разі згоди ЄС де-факто з російськими підходами, які підтримує Німеччина, насправді відбуватиметься дискримінація наявної інфраструктури — ГТС України, яка є асоційованим партнером ЄС і членом Енергетичного співтовариства та учасником Східного партнерства. 

Читайте також: “Газпром” перестає закачувати газ у Європу. Для чого це робиться

“Газпром” не тільки не хоче працювати за європейським законодавством, він прагне його змінити або ж як мінімум обійти через різноманітні юридичні хитрощі та шпаринки”, – йдеться у матеріалі. Вища судова інстанція ЄС у Люксембурзі довела дієвість правового впливу ЄС, однак якими будуть практичні наслідки – відповіді немає, процес триває. 

Михайло Гончар та Ігор Стукаленко вбачають гарантію  безпеки постачання газу й енергетичну безпеку у наявності центру газової торгівлі. Східноєвропейський газовий хаб міг би стати одним з необхідних інструментів для боротьби з викликами, що постають перед Україною.

“Базою для регіонального східноєвропейського хабу можуть слугувати українські потужності з транспортування та зберігання разом з польськими можливостями з приймання скрапленого газу та імпорту трубопровідного з Норвегії, який стане можливим у 2022 році після завершення проєкту Baltic Pipe. Загалом Україна та Польща можуть здобути синергійний результат, якщо об’єднають зусилля. Обидві країни демонструють не лише наміри відмовитися від російського газу, а й протидіяти згубній корупціогенній енергетичній експансії Росії в Європі”, – пишуть автори.