Газпром може витребувати від України від $2,7 млрд до $5,7 млрд штрафу за недобір газу

Акценти
24 Листопада 2012, 10:43

Про це у статті для «Дзеркала тижня. Україна» пишуть заслужений юрист України, президент Укрінюрколегії Данило Курдельчук та партнер «Грант Торнтон Україна» Олександр Малиновський.

Що стосується можливих штрафів за недобір вже в наступному, 2013 році, то при скороченні імпорту газу до 24,5 млрд куб м (про що недавно оголосив міністр енергетики Юрій Бойко), штраф може скласти близько $3,8 млрд (при недоборі в 8,78 млрд куб. м).

Великі позовні претензії Газпром зможе пред'явити Нафтогазу, якщо буде імпортовано тільки 20 млрд куб. м (такого розвитку подій не виключив заступник голови правління Нафтогазу Вадим Чупрун). У такому разі штраф загрожує в розмірі близько $5,7 млрд.

Сума можливого штрафу розрахована, виходячи з ціни $430 за 1 тис. куб. м газу.

Якщо такі плани (скорочення імпорту російського газу – Ред.) будуть втілені в життя, то очевидно, що Газпром пред'явить Нафтогазу претензії по оплаті невідібраного у 2013 році обсягу газу згідно з положенням контракту «бери або плати» (якщо тільки Нафтогаз і Газпром за взаємною згодою не врегулюють питання, пов'язані зі зменшенням обсягу відбору газу).

Разом з тим, в поточному році імпорт в Україну російського газу, за умови збереження темпів відбору газу на рівні хоча б 2011 року, може перевищити обсяг, який Україна повинна сплатити в будь-якому випадку – 33,28 млрд куб. м (допустима мінімальна кількість газу, виходячи з чинного контракту купівлі-продажу природного газу в 2009-2019 роках, укладеного між Нафтогазом і Газпромом 19 січня 2009 року). Що автоматично знімає питання виставлення Газпромом штрафу Нафтогазу.

Нагадаємо, Газпром погрожує Україні судом за скорочення обсягів закупівлі газу.

Судових розглядів щодо питання закупівлі обсягів газу у Росії не виключив і міністр палива та енергетики Юрій Бойко.

Президент Віктор Янукович 23 листопада заявив, що Україна в умовах цінового тиску вимушена скорочувати закупівлі російського газу і в 2013 році має намір придбати 18 млрд куб. м.

За даними Держстату, за підсумками дев'яти місяців в Україну імпортовано 24,6 млрд куб. м (причому призначеного як для Нафтогазу, так і для компанії Ostchem Holding Limited).

Загалом імпорт російського газу в Україну в 2011 році, за даними Держстату, становив 40 млрд куб. м, його вартість – $12 млрд 361,172 млн.

Читайте також: Експерт: зменшення закупівлі газу Україною може підштовхнути Газпром до компромісу

92