Газова афера Єврокомісії. Як іноземні ЗМІ відреагували на витік даних щодо зловживань Газпрому

17 Квітня 2018, 18:49

Провідні світові видання повідомляють, що в Європі розгорнувся скандал навколо будівництва "Північного Потоку-2". Йдеться про витік 10 квітня документів ЄС, який підтвердив, що Єврокомісія разом із російським Газпромом покривала зловживання. У розсекречених матеріалах припускається, що Німеччина користується привілейованами цінами на газ, бо поділяє інтереси російського монополіста в Брюсселі. Зокрема, німецька влада використовувала власний вплив на европейські інституції для того, щоб знецінити усі результати даного розслідування. Так, файли, які опинилися в європарламентаріїв, свідчать про те, що Брюссель знає правду та, незважаючи на це, готуюється досягти порозуміння з Кремлем. 

 

Тиждень.ua зібрав реакції світових медіа на скандалний витік документів ЄС щодо розслідування про домовленості Єврокомісії з газовою компанією РФ.

 

The Telegraph

 

 

Британське газета опублікувала статтю щодо викритих паперів ЄС, які свідчать, що Брюссель у змові з путінським "Газпромом" покривав зловживання.

 

Зазначається, злочинну монополію президента РФ Владіміра Путіна над постачанням газу до Европи викрито документами, які розкривають навмисні порушення закону ЄС.

 

Зокрема, найдовше в історії ЄС розслідування показало як контрольований Кремлем енергетичний гігант "Газпром" використовував власну владу для тиску на слабкі держави у Східній Европі, а також для розділу єдиного енергетичного ринку ЄС за допомогою примусової цінової політики. 

 

У доповіді припускається, що Німеччина задовольнялася угодами з "Газпромом", отримуючи відчутну перевагу у цінах на газ та витратах порівняно з іншими країнами Євросоюзу.

 

"Болгарія розглядалася майже як колонія, а Польщу було змушено платити космічні ціни за імпортовані потоки газу зі Сибіру", – йдеться у публікації.

 

Приховані файли, які опинилися в європарламентаріїв свідчать про те, що Брюссель знає правду та, незважаючи на це, готуюється досягти порозуміння з Москвою.

 

"Це велика справа. Документи показують, що це систематичне зловживання домінантною позицією і те, що це чітко зроблено з політичною метою. "Газпром" розколював європейський енергетичний ринок на кожному кроці. А зараз Єврокомісія роздумує чи варто укладати угоду, яка розцінює східноевропейців так ніби вони і не є членами ЄС взагалі" – зауважив експерт з питань енергетичного закону при Атлантичній раді США Алан Райлі.

 

 

Наголошується, що основна доповідь під назвою "Виклад основних цілей" – це конфіденційне обвинувачення Директорату з питань конкуренції. Вона була написано ще у 2015 році після чотирьох років великого розслідування.

 

У доповіді відзначається, що "Газпром" порушував численні закони Євросоюзу і проводив "агресивну поведінку, диктуючи "несправедливі ціни" та використовуючи власну "домінуючу позицію". Єврокомісія вимагала штрафів у розмірі 30% від відповідних продаж або ж 10% від повного товарообміну.

 

"Єврокомісія вважає, що правопорушення були навмисними. "Газпрому" повністю відомо про незаконну природу принаймні кількох погоджених чи непогоджених заходів" – йдеться у доповіді.

 

За данами розслідування, російська компанія вимагала від Польщі $350 за тисячу кубометрів газу, порівняно з $200, які давала Німеччина за поставки з Ямалу. Причина такої політики – покарати Польщу за відмову поступитися контролем Москви у даному секторі інфраструктури.

 

Привілейовані ціни, якими користується Німеччина, дають змогу зрозуміти, чому саме Німеччина була єдиною країною, яка поділяла інтереси "Газпрому" в Брюсселі.

 

За словами польських політиків, Німеччина використала власний вплив на европейські інституції для того, щоб знецінити всі результати даного розслідування.

 

"Що нам сказали, так це те, що Еврокомісія прагне дружнього врегулювання проблеми і вже вирішила завершити дану справу. Це справжня зрада, а Польща є однією з жертв, і далеко не єдиною. Ці матеріали показують, що "Газпром" посягав на европейські закони роками, а Єврокомісія збирається фактично виправдати все це", – підкреслив екс-міністр Польщі Яцек Саріуш-Вольський. 

 

На час розслідування Росія мала монополію на території колишнього регіону Варшавського договору, маючи більше двох третіх поставок природнього газу цілій низці країн. Це три групи газопроводів які забезпечують 64% усього імпорту европейського газу. З появою зрідженого природного газу та спорудженням LNG-терміналів у Польщі та Литві ця залежність трохи зменшилася, але глобальні проблеми залишаються.

 

Основні тези документу є такими, що:

 

  • "Газпром" притримувався стратегії ринкової сегментації країн Центральної і Східної Европи за допомогою контрактних територіальних заборон;

 

  • "Газпром" запобігав внутрішньо-європейській конкуренції, перешкоджаючи своїм партнерам перепродавати газ іншим країнам;

 

  • Метою політики ринкової сегментації "Газпрому" є збереження існування різних цін на газ серед країн ЄС та можливості виставляти вищі ціни.

 

"Контракти принципово забороняють перепродаж газу іншим країнам" – йдеться у доповіді.

 

Додається, що компанія РФ також завадила Польщі отримати нагальні обсяги газу від західних оптовиків під час газової кризи у 2009 році.

 

Водночас у Болгарії державний енергетичний холдинг BEH "просто не мав вибору, окрім як погодитися з нечесними умовами торгівлі, які йому нав'язали".  

 

 

Також у країнах Балтії ціни на газ різняться від країни до країни, що вказує на відповідні нагороди чи покарання за відповідну зміну політику їхніх урядів щодо Москви. 

 

"Незважаючи на численні запити з боку клієнтів «Газпрому» щодо ліквідації його заборон, "Газпром" не погоджувався або просто ігнорував їх" – йдеться у доповіді.

 

Крім того, соціал-демократи у коаліції ФРН є близькими друзями Кремля і підтримують проект будівництва газопроводу "Північний потік-2". Колишній канцлер Ґергард Шредер є членом ради директорів проекту, і отримує заробіток від Москви. Майже все керівництво Nord Stream 2 складається з колишніх офіцерів КГБ та Штазі.

 

"Північний потік-2" збільшує могутність "Газпрому", замінюючи газовий потік через газопровід "Дружба", який йде через Україну. 

 

У будь-якому випадку, наразі даний проект є підзначним ризиком. Глава "Газпрому" Алєксєй Міллєр потрапив у недавній санкційний список США.

 

EUobserver

 

 

Інтернет- видання також звернуло увагу на документи ЄС щодо зловживань російського "Газпрому".

 

У документі йдеться, що "Газпром" перешкоджав транскордонному продажу газу у Болгарії, Чехії, Естонії, Угорщині, Латвії, Литві, Польщі та Словаччині.

 

Зокрема, метою було сегментувати внутрішній ринок уздовж національних кордонів для того, щоб "Газпром" міг нав'язати "несправедливу цінову політику" у регіоні.

 

Крім того,  Данія, Фінляндія, Італія та Нідерланди також зазнали "значних" надмірних цін, однак Єврокомісія вирішила виключити це з антимонопольного розгляду.

 

"Несправедливе та політично кероване ціноутворення є  центром корпоративної стратегії " Газпрому ", – йдеться у документі. 

 

У свою чергу, "Північний потік-2" повинен зосередити 70% російських продажів газу в ЄС на німецькому маршруті, якщо він буде побудований через Балтійське мореу 2019 році.

 

Так, критики побоюються, що це допоможе "Газпрому" припинити транзит через Україну і виключити країни ЄС з політичних міркувань, а також підтримувати "сегментацію" ринків ЄС заради підвищення цін.

 

За інформацією джерела, російські обіцянки не приймаються за номінальною вартістю.

 

"Комісія притримується думки, що" Північний потік 2 "… не підвищує нашу енергетичну безпеку", – повідомили у ЄС.

 

"Якщо український транзитний маршрут збережеться, то правильним питанням є, чи потрібен "Північний потік-2". Наші оцінки показують, що з усіма існуючими та перспективними імпортними потужностями ЄС матиме потужність 900 млрд м3, тоді як наші потреби становлять приблизно 400 млрд. м3 ", – повідомило дежерело.

 

Forbes

 

 

Американський журнал спробував дослідити, чи спрравді Німеччина є головним захисником російського "Газпрому" на європейському ринку, дивлячись на розсеркречені файли ЄС щодо зловживань.

 

"Німецькі компанії, такі як BASF та Wintershall, можуть успішно лобіювати урядФРН, щоб продовжувати рух нового російського газопроводу, незважаючи на протест Вашингтона. Такі турботи робляться за зачиненими дверима у межах державних газових компаній Центральної та Східної Європи, які не є шанувальниками російського "Газпрому", – йдеться у публікації.

 

Так, англомовна версія 270-сторінкового звіту щодо зловживань "Газпрому" була сильно відредагована.

 

Зазначається, що для США  даний витік є дуже корисним, оскільки він представляє собою альтернативу суперечливому газопроводу Nord Stream 2 та, зокрема, російському газу. 

Так, BASF і Wintershall разом з OMV Австрії та Shell Oil є партнерами у рамках гарантованого газопроводу "Північний потік-2".

 

У свою чергу, новопризначений держсекретар США Майк Помпео відповів на питання про енергетичну безпеку в Європі. Він виділив "Північний потік 2", заявивши, що хоче "переконатися, що там існують альтернативи, які відповідають інтересам Заходу, а не інтересам Владіміра Путіна". Витік документу свідчить, що "Газпром" – це політичний інструмент російської зовнішньої політики, аніж комерційна газова компанія.

 

"Ми отримали чутки про те, що дані витоки відбулися невипадково", – повідмило джерело видання.