Авіація США та гуманітарна криза в Іраку
Конфлікт, активна фаза якого стартувала у червні з наступом сил «Ісламської держави Іраку та Леванту» набуває поширення.
У серпні до конфлікту між регулярною армією і курдськими силами на півночі Іраку, з одного боку, та ісламістами з угруповання «Ісламська держава» втрутилися ВПС США.
9 серпня авіація США нанесла перші після 2011 року, коли сили коаліції покинули територію Іраку, повітряні удари по позиціях ісламістів.
Того ж дня, президент США Барак Обама заявив, що удари продовжуватимуть, але виключив наземну операцію та сказав, що сподіватися на швидке вирішення кризи в Іраку не варто.
Вже 17 серпня курдські війська за підтримки ВПС США взяли під контроль найбільшу греблю на річці Тигр, підрив якої загрожував затопленням найбільшому на півночі Іраку місту Мосул.
Американська авіація нанесла 15 ударів також 18 серпня.
Після того, 20 серпня у відповідь на пряме застосування сили армією США, бойовики «Ісламської держави» у Сирії стратили американського журналіста-фрілансера Джеймса Фолі, якого тримали у полоні з листопада 2012 року.
Прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон негайно припинив відпустку у зв’язку з ситуацією в Іраку.
Між тим, у країні не припиняється криза у владі.
14 серпня стало відомо, що у відставку подав прем’єр-міністр Іраку Нурі аль-Малікі.
«Я не винен у кровопролитті та прийняв рішення, щоб полегшити процес передачі влади», – зазначив він.
До того, 11 серпня президент Іраку Фуад Маасум доручив віце-спікеру парламенту Хейдару аль-Абаді розпочати формування нового уряду.
Згідно з конституцією, новий кабінет міністрів мають сформувати протягом 30 днів. Аль-Малікі виступав проти призначення аль-Абаді прем'єром, однак його відставка відкриває можливості до формування уряду, який сформують різні етнічні та релігійні групи Іраку.
Нагадаємо, бойовики «Ісламської держави» (раніше відома як «Ісламська держава Іраку та Леванту») контролюють значні території у Сирії та на півночі Іраку. Вони заявляють про створення на цих землях держави «Ісламський халіфат», де діятимуть закони шаріату.
У ЗМІ неодноразово повідомляли, що ісламісти проводять етнічні та релігійні чистки, зокрема серед місцевих курдів-єзидів та християн.
Станом на 15 серпня, ООН оголосила третій рівень гуманітарної кризи в Іраку. За інформацією організації, кількість внутрішніх переселенців у країні досягла 1,5 млн осіб.
«Дипломатична евакуація» у Лівії
У найбільших містах Лівії – Тріполі та Бенгазі тривають збройні протистояння.
14 липня ООН заявила про тимчасове закриття місії у Лівії через погіршення ситуації в країні.
Окрім того, 26 липня США евакуювали персонал дипломатичного представництва у країні.
Ще раніше у 2014 році МЗС Єгипту, Бельгії, Великобританії, Німеччини, Італії, Нідерландів та Франції рекомендували своїм громадянам покинути територію неспокійної держави. 1 серпня до цього закликало також МЗС України.
1 серпня своїх дипломатів з Лівії до Тунісу вивів ЄС.
На початку серпня Греція направила до берегів африканської держави фрегат «Саламіс», який евакуював 186 громадян різних держав.
7 серпня про направлення есмінця у Середземне море з такою ж метою заявила Південна Корея.
Між тим, 4 серпня присягнули новообрані депутати лівійського парламенту.
Перше засідання обранці провели у відносно спокійному місті Тобрук на сході держави.
У Лівії понад два місяці триває протистояння ісламістів з організації «Ансар аль-Шаріа» та силами бунтівного генерала Халіфа Белкасіма Хафтара. Ситуація ускладнюється тим, що проісламістські сили сформували другу за кількістю представників фракцію у лівійському парламенті.
Хафтара заявив про проведення «Операції «Гідність» проти ісламістів, які, на його думку, «викрали та привласнили крихкі інститути молодої демократії».
За інформацією місцевого міністерства охорони здоров’я, лише за один тиждень наприкінці липня загинули 180 людей.
Нагадаємо, що тільки 28 липня, під час боїв у Бенгазі на заході країни, загинули щонайменше 38 людей. У столиці Тріполі важкі бої ведуть поблизу міжнародного аеропорту.
18 серпня столицю країни бомбардували «неопізнані» бойові літаки.
В уряді країни заявили, що не мають «чітких ознак того, яка сторона стоїть за бомбардуваннями».
«Гаряча фаза» у Секторі Газа
Від кінця липня та у серпні загострився конфлікт між Ізраїлем та ісламськими бойовиками у Секторі Газа.
25 липня, у прес-службі Армії оборони Ізраїлю повідомили, що загальна кількість жертв під час операції «Рубіж оборони» серед ізраїльтян досягла 35 людей: з них 33 військових та двоє цивільних. Вже 28 липня повідомили, що 10 ізраїльських солдатів загинули лише за добу.
Пізніше, 30 липня ізраїльські війська обстріляли школу ООН для дівчат у центрі Рафаха. За досі непідтвердженою інформацією, загинули 16 людей. За версією офіційної влади Ізраїлю, армія відкрила вогонь у відповідь, коли бойовики ХАМАС почали мінометний обстріл з території навчального закладу. У низці арабських ЗМІ заявили, що у школі перебували сім’ї, які втратили домівки.
3 серпня обстріл школи ООН повторили, сім палестинців загинули, а в Ізраїлі знову наголосили, що бойовики використовують мечеті, лікарні та школи як прикриття.
5 серпня у доповіді ЮНІСЕФ заявили, що за 28 днів військової операції Ізраїлю у Секторі Газа загинули 408 дітей.
7 серпня ХАМАС заявив ультиматум Ізраїлю з вимогою розблокувати морський порт у Газі.
Після цього, 8 серпня сталися чергові удари Ізраїлю по палестинській території. Загинула одна дитина, 11 осіб поранили.
В ООН 8 серпня оголосили, що кількість загиблих від конфлікту у Секторі Газа зросла до 1,8 тис. людей, а 13 серпня організація оголосила про загибель 30 гуманітарних робітників та соцпрацівників під час конфлікту у Газі.
У серпні декілька разів оголошували перемир’я між бойовиками та армією Ізраїлю. Щоразу його порушували достроково. Востаннє 19 серпня. Тоді ХАМАС випустив три ракети по території Ізраїлю, а у відповідь ізраїльські ВПС нанесли авіаудар по Сектору Газа.
Після цього, 20 серпня бойовики випустили вже 40 ракет по Ізраїлю і конфлікт поновився остаточно.
Зранку 21 серпня стало відомо, що авіація Ізраїлю знищила трьох лідерів бойового крила ХАМАС – «Бригад аль-Кассам», а раніше бойовики попередили, щоб громадянські авіарейси уникали аеропорту в Тель-Авіві.