Ганебний вирок, типовий для сталінської епохи. Перша реакція світової спільноти на рішення російського суду щодо Сенцова

25 Серпня 2015, 18:05

Раніше США і ЄС заявили, що затримання українського режисера Сенцова  є незаконним, і закликали Росію звільнити його. США назвали українців, яких утримують під вартою в РФ «заручниками».

У Великій Британії назвали судовий процес над українськими громадянами політично вмотивованим. Британський міністр у справах Європи Девід Лідінгтон заявив, що звинувачення були «непропорційними», і висловив стурбованість, що Сенцов та Кольченко не мали доступу до чесного правосуддя.

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт рішуче засудив вирок російського суду, назвавши його «фарсом».

«Ганебне рішення», – написав дипломат у Twitter.

Представник України в ООН Юрій Сєргєєв назвав вирок Сенцову і Кольченку «вироком сучасній Росії».

«Настане день, і "судді" і "прокурори" нестимуть відповідальність за це замовне судилище. Наш протест проти незаконного і маразматичного вироку Сєнцову/Кольченку буде донесений до керівництва ООН та правозахисних організацій! Жоден політв'язень у РФ не зникне з радарів ООН і головних правозахисних організацій світу! Це не кінець. Їх прізвища будуть звучати», – наголосив Сєргєєв.

У МЗС Польщі також розкритикували вирок українцям-політв’язням.

«Час усе розставить на свої місця, але ув’язнення Сенцова та Кольченка видається Пірровою перемогою російського правосуддя», – написав у Twitter речник відомства Марчін Войцеховскі.

«Увесь це й процес (суд на Сенцовим та Кольченком – Ред.) був придуманий, щоб надіслати повідомлення. Це було необхідно Росії у її пропагандистській війні проти України і було типовим показовим процесом над дисидентами, звичним для сталінської епохи», – зазначила представник Amnesty International Хізер Макгілл.

Американське видання The Wall Street Journal зазначає, що режисер Сенцов був «відкритим противником анексії Криму».

«Обвинувачення побудували на основі свідчень двох передбачуваних спільників. Один отримав коротший термін в обмін на свідчення проти Сенцова і Кольченка. Інший заявив суду, давав свідчення під примусом», – йдеться у статті.

Видання The New York Times пише, що тривалий термін, який отримав Сенцов є рідкісним для РФ.

«Навіть для політично вмотивованих процесів», – зазначають у публікації.

BBC наголошує, що справа Сенцова привернула увагу видатних західних кінематографістів, які підписали петицію щодо звільнення українського режисера. Крім того, серед російських фільм-мейкерів також звучали голоси на підтримку  митця.

«Він (Сенцов – Ред.) також привернув підтримку знаменитого російського режисера Нікіти Міхалкова, який має тісні зв'язки з президентом Росії Володимиром Путіним і відкрито підтримав анексію Росією Криму», – наголошує BBC.

Британське видання The Telegraph називає судовий процес над українцями «суперечливим», підкресливши, що, на думку Зваходу, його використовували щоб «чинити тиск на уряд України»

Видання The Guardian, посилаючись на адвокатів засуджених в Росії українців, пише про те, що обвинувальні вироки були цілком передбачуваними.

«Виправдальні вироки є майже нечуваними в російській правовій системі», – наголошують у статті, додавши, що єдиною надією захисту є те, що Сенцова та Кольченка зможуть обміняти на полонених в Україні російських військових.

Німецьке видання Die Welt пише про те, що Сенцов був «опонентом режиму Путіна» та «затятим противником анексії Росією своєї батьківщини».

«Народжений в Криму Сенцов хотів, щоб його батьківщина залишалася українською», – наголошує у своїй статті Die Zeit.

Польська Gazeta Wyborcza підкреслює, що слідчі у справі Сенцова використовували тортури, а режисерові обіцяли зменшити термін до семи років, якщо той визнає свою провину. Крім того, у публікації називають такі методи «чисто сталінськими».

«На оголошення вироку до ростовського суду прибули понад 100 журналістів. Їм заборонили показувати обличчя членів колегії суддів під головуванням судді Сєргєя Міхалюка», – резюмує польський ресурс Gazeta.pl.