Галина Білан: «Лідерство — це жертовність»

Суспільство
6 Січня 2021, 10:39

Хто для вас лідер і яким він повинен бути?

 

— Лідер — людина витривала, яка несе життя і ростить його довкола себе, вміє упокоритися і жертвувати, але і вчасно зупинитися, робить на повну те, що залежить від неї. Окрім цього, покора полягає у вмінні вчасно піти звідти, де ти заважаєш. І тут я посилаюся не на Бейдена-Павелла, скаутського лідера, а на Якуба Севіна, священника, який зробив дуже багато для молоді: написав безліч пісень, започаткував вишкільні табори тощо. Але одного разу хлопці сказали йому, що потребують отця, а не провідника. Скаути щиро попросили його покинути скаутський рух. Отець не заперечував, скорився та полишив скаутинг. Тому лідер — це людина, яка готова скоритися, здатна піти на жертву заради блага інших. На прикладі скаутського отця бачимо просту річ — навіть втрата може бути перевагою. Лідерство — це жертовність. Людина віддає все і не має жодної гарантії щось здобути. А якщо говорити про спосіб життя лідера, то це насамперед служіння.

 

Посилаючись на Церемоніал — основний скаутський документ, у церемонії Вимаршу хлопців (основна церемонія для скаута, присяга, яку він складає на все життя) знаходимо такий влучний фрагмент: «Якщо ти не зробив все, то ти не зробив нічого. Якщо ти не віддав все, то ти не віддав нічого». Лідерство — це не завжди активна діяльність. Воно може проявлятися і через менші речі. Лідери — це не завжди люди, чиї вчинки ти виразно бачиш. Митрополит Андрей Шептицький писав: «Тихою та невтомною працею любіть Україну». Те саме і з лідерством. Якщо ми не маємо якихось керівних посад, це не означає, що ми не лідери. Як і у скаутингу — не однострій робить нас скаутами, а наш спосіб життя.

 

Читайте також: Право бути українцем

 

Чи наслідуєте ви авторитетів?

— Для мене існує лише один авторитет — це Бог, і за ним я слідую. А якщо говорити про відомих авторитетів, я люблю посилатися на святих, тобто людей, життя яких ти вже бачиш вздовж і впоперек. Для мене це Іван Павло ІІ. Захоплююсь його ентузіазмом, його діями, спрямованими в бік юнацтва. Мабуть, ніхто так не вірив у молодь, як він.

 

КСЄ — спільнота, в якій лідери виховують лідерів. Як формується молода особа в скаутській організації? Де починається лідерство (що є висхідною точкою)?

 

— Краса методи скаутингу полягає в тому, що засновники продумували кожен крок. Немає жодної дії, яка б не мала сенсу для формування молодої людини. На кожне питання, ЧОМУ ви робите так, а не інакше, є конкретна відповідь. Розуміння цілей тієї чи іншої акції мотивують молодь слідувати методу і, звісно, пожинати щедрі плоди формації як особистої, так і тих, хто є поряд. Важливим є те, що ми, як і всі спільноти, маємо лідерів, провідників, але ціль нашого руху і зокрема нашого методу — усвідомлення того, що ми відповідальні за наш розвиток. Це стосується як восьмирічної дитини, яка щодня робить хоча б один добрий вчинок, так і молодої особи у віці 20–30 років, яка відповідає за організацію табору для молодших.

 

Через малі кроки ми вчимо і вчимося відповідати за свої вчинки і допомагати це робити ближньому. Лідерство починається з дитинства. Можливість є завжди, бо скаутинг — це школа лідерства. Питання тільки до особи: коли вона захоче почати вчитися і перестати спостерігати. Є особи, які бояться братися за доручені справи, навіть за найпростіше, як-то самому вимити казанок після обіду. Але щойно дитина/молода людина відкине страх помилки та скаже «так» відвазі і випробуванням — починається мандрівка лідера. Скаутинг — це метод, який допомагає молодій людині знайти своє призначення і не розгубитися серед впливів світу. 

 

Читайте також: Стратегічна оцінка

 

До чого завжди повинна бути готова молодь України?

— До вигризання свого. До боротьби за своє життя, цінності і мрії. Світ диктує свої правила, і дуже складно не бути поглинутим ними, не слідувати трендам. Наш засновник просив кожного скаута залишити цей світ трішки кращим, ніж його застали. Це те моє, яке вигризаю щодня і за яке борюся щодня. Бути готовим щодня.

 

Що можете порадити молодій особі, зосередженій на культі авторитета-блогера?

— Читати, читати і ще раз читати. Молоді зараз дуже бракує критичного мислення, все і одразу сприймається як правда. Кожна репліка і інформація має супроводжуватися питанням: а чи це правда? Наше життя залежить від середовища, в якому ми перебуваємо і треба досить часу, щоб вміти розпізнавати свою сутність і вплив середовища на неї. Книжка, авторитети, лідери думок — це орієнтири-провокатори, які не дозволяють розслабитися у пошуку істини, а не ілюзії, посіяної блогерами. Це будьте скупими на питання «Чому?». Чому я слухаю цю людину, чому до неї прислухаюся, чому хочу зробити ту чи іншу покупку, чому в мене виникають такі бажання і емоції, коли я роблю це чи це. Не бійтеся визнати, що робите щось через вплив іншої особи — це перший крок до вашої свободи. Залишайтеся вірними собі, бо у вас є тільки ви.