За її словами, організація проводила дослідження в трьох областях України – Рівненській, Житомирській та Київській.
«Якщо говорити в середньому по Україні, то ситуація покращується. Проте в деяких районах, особливо Рівненської області вміст радіоактивного цезію-137 перевищує норму. Пов’язано це з тим, що цей регіон характеризується дуже складним типом грунтів – там торфяні грунти, які мають високий коефіцієнт переходу радіоцезію із грунтів до рослин», – зазначає Лабунська.
За результатами дослідження, на Рівненщині у селі Дроздинь у 47 % зразків молока виявлено перевищену норму радіонуклідів. Найбільше радіоактивних речовин виявили у грибах та ягодах з лісів. Найбільше зараженими були чорниці. В овочах радіонуклідів практично не було. Проте 43 % зразків картоплі характеризувалися перевищеним вмістом радіонуклідів у 4,2-4,7 разів.
«Спочатку ми робили контрольні заміри спеціальним пристроєм, а потім зразки продукції відправляли до Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології, де робився детальніший аналіз продуктів харчування. Таке дослідження проводила організація вперше, хоч воно є дуже маленьким. А тому ми не претендуємо на окреслення проблеми зараження радіоактивними речовинами продуктів харчування в Україні чи окремому регіоні. Ми просто знаємо про цю проблему і хочемо, щоб про неї знали прості українці, а не тільки фахівці», – стверджує Лабунська.
На Житомирщині найбільший вміст радіонуклідів був також у диких рослинах. В молочних продуктах перевищень практично не було в козячому молоці. Хоча в одному зразку сушених грибів, які зібрали в Народицькому районі, вміст цезію перевищував норму у 115 (!) разів.
«У Київській область ми також зробили контрольні заміри, щоб переконатися, що цей регіон немає таких проблем. Контрольні заміри показали, що в продуктах харчування радіоактивних речовин практично не було. Лише в одному зразку сушених грибів ми виявили перевищення норми, проте, як пізніше з’ясувалося, вони були завезені з іншої області», – додає Лабунська.
За словами фахівця, свої результати вони порівнювали з результатами досліджень українських фахівців.
«Ми порівнювали свої результати з тим же інститутом сільськогосподарської радіології. Наші висновки практично співпадали. Проте науковці інституту також виявили перевищений вміст радіонуклідів окрім Рівненської, Житомирської ще й у Волинській області. Ми також визначили, що в двох перших областях є близько 100 населених пунктів, де мешканці мають проблеми з харчуванням», – додає фахівець.