США
Президент Барак Обама під час підсумкового брифінгу після саміту вкотре наголосив на всебічній підтримці України.
«Велика сімка» продовжить надавати підтримку Україні, економічну підтримку і технічну допомогу. Виділятиметься допомога у проведенні важливих реформ в Україні», – заявив Обама.
Він наголосив, що Збройні сили РФ досі беруть участь у конфлікті в Україні.
«Вдруге «Велика сімка» зустрічається без Росії, і це ізоляція Росії, і всі країни узгоджено продовжують свої санкції щодо Росії», – додав Обама.
Раніше, під час саміту він зазначив, що мови про зняття санкцій з РФ наразі не йде.
«Тут, на саміті G7, ми погодилися, що навіть коли ми будемо продовжувати шукати дипломатичне рішення, санкції проти Росії залишатимуться в силі до тих пір, поки Росія буде продовжувати порушувати свої зобов'язання відповідно до Мінських угод. Наші європейські партнери знову підтвердили, що вони будуть зберігати санкції проти Росії, поки Мінські угоди повністю не будуть запроваджені, що означає продовження дії існуючих секторальних санкцій і після липня. І G7 чітко заявляє, що якщо буде така необхідність, ми готові ввести додаткові істотні санкції проти Росії», – повідомив президент США.
Велика Британія
Позиція прем’єр-міністра Девіда Кемерона є близькою до думки Обами. Вні зазначив, що економічні збитки країн Заходу від санкцій не є підставою до їх скачування.
«Санкції пливають на всі країни. Однак Велика Британія, незважаючи на перевагу в сфері фінансових послуг, не дозволила цьому встати на шляху жорсткої реакції на підтримувану Росією агресію», – заявив Кемерон.
Він підкреслив необхідність єдності ЄС у питанні протидії Росії.
Німеччина
Канцлер Ангела Меркель як господар мюнхенської зустрічі прокоментувала неможливість повернення РФ до «сімки», доки агресія в Україні триває.
«Участь Росії наразі немислима», – заявила канцлер під час інтерв'ю.
«G7 – це група держав, які поділяють спільні цінності, зокрема демократії та верховенства закону… Всупереч цьому приєднання до Росії Криму було порушенням міжнародного права», – пояснила Меркель.
Між тим Меркель також заявила про готовність до співпраці з Росією у вирішенні проблем на Близькому Сході.
«Природно, що ми повинні і хочемо як і раніше працювати разом з Росією. Ми не можемо остаточно вирішити певні конфлікти, такі як у Сирії, без Росії», – наголосила канцлер і додала, що «з цієї причини я підтримуватиму регулярні контакти з Владіміром Путіним».
Питання скасування санкцій, за її словами, залежатиме від Мінських угод.
«Ми домовилися, що зняття санкцій буде пов'язано з виконанням мінських домовленостей, і якщо це буде необхідно, але це не те, що ми хочемо, якщо буде необхідно – ми посилимо санкції, якщо цього вимагатиме ситуація. Однак ми повинні зробити все, щоб досягти прогресу у виконанні Мінських домовленостей», – заявила Меркель.
Канада
Прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер, який напередодні саміту G7 відвідав Київ також наголосив на неприпустимсті повернення РФ до складу «сімки».
«Канада буде категорично проти, щоб Путін навіть сидів за одним столом з G7», – зазначив він.
Прем'єр-міністр Канади наголосив, що Росія зовнішній політиці «називає чорне білим, хоча всі знають, що це не так».
«Допоки до нас ставитимуться так, ніби всі ми тупі, з ними немає сенсу вести діалог», – підкреслив Гарпер.
За словами Гарпера, Росії не можна пробачати військову агресію до сусідів.
«Це країна, яка показала готовність вторгнутися до своїх сусідів і захопити їхню територію. Тому я не думаю, що до цього треба ставитися злегка. До цього варто ставитися серйозно», – додав Гарпер.
«Ми повинні переконатися, що Європа залишається єдиною», – зазначив прем'єр-міністр.
Японія
Прем’єр-міністр Сіндзо Абе також відвідав Київ напередоні саміту висловлювався щодо Росії більш нейтрально.
«Разом зі збереженням атмосфери тиску, з Росією важливо продовжувати вести діалог», – наголосив він.
Зокрема, на думку японського лідера, діалог потрібний для вирішення питання територій.
«Японія єдина у своїй позиції з країнами G7. Однак, для вирішення існуючої територіальної проблеми, я думаю, що нам необхідно продовжити діалог з Росією на вищому рівні», – зазначив голова уряду Японії.
Після завершення саміту офіційний речник уряду Японії уточнив, що позиція стосується також Курильських островів, щодо яких Росія і Японія мають територіальний конфлікт.
«На саміті в Німеччині, який щойно відбувся, прем'єр-міністр виклав керівникам інших країн «сімки» свою позицію, яка передбачає важливість прямого діалогу лідерів Японії та Росії в інтересах вирішення питання про північні території. Стосовно цього на зустрічах в Німеччині лунали заяви з виразом розуміння», – сказав генеральний секретар кабінету міністрів Есігіде Суга.
Франція
Найбільше «розуміння Японії» виявив президент Франції Франсуа Олланд. Він виступає за діалог з російською владою.
«Продовження міжурядових переговорів з російською стороною є дуже важливим», – наголосив Олланд, пле підкреслив, що «Росія повинна поважати режим припинення вогню. І ми розраховуємо продовжити вирішення проблем у межах вже досягнутих домовленостей».
Таким домовленостями є Мінські угоди.
«Мінські угоди залишаються рамками, в яких повинна тривати дискусія, вони повинні дотримуватися як сепаратистами, яких підтримує Росія, так і українською владою», – наголосив Олланд на прес-конференції.
Говорячи про санкції проти Росії, він заявив, що вони можуть бути скасовані тільки за умов повного виконання Мінських угод.
За словами Олланда, Франція готова підтримати посилення санкцій у разі погіршення ситуації на Донбасі, однак не відкидає і їх перегляд у разі поліпшення.
Італія
Майже компліментарної позиції щодо Росії дотримувався прем’єр-міністр Італії Матео Ренці (який прийматиме президента РФ Путіна у Римі вже 10 червня).
Він навіть окремо сказав про Україну і про «російськомовне населення південного сходу».
«Нашою полярною зіркою, нашим маяком, нашим компасом залишаються мінські угоди. Якщо будуть виконуватися мінські угоди, це буде поворотним моментом, перш за все для України, а також для російськомовного населення українського південного сходу. Нашою метою є дотримання цих угод. Висловлюю надію на те, що всі види діалогу, які ми просуваємо з Росією і не тільки з Росією, збережуться», – зазначив італійський голова уряду.
Ренці висловив бажання у поверненні Росії на міжнародну арену, акцентуючи на її важливості і внеску у вирішення криз.
«Всі учасники саміту зацікавлені в тому, щоб Росія повернулася на міжнародну арену, тому що всі визнають важливу роль країни і внесок, який вона може зробити у вирішення криз, таких як в Сирії та багатьох інших. У цьому відношенні не було ніякого негативу в наших дискусіях», – наголосив він.
Керівництво ЄС
Голова Євроради Дональд Туск, який також був присутній на саміті G7 єдиний чітко заявив, що виступає за посилення санкцій щодо РФ.
«З приводу Росії, з приводу санкцій, я вважаю, що це зараз найважливіше, бо особисто я буду виступати за розширення санкцій, адже було чітке порушення мінських домовленостей. Я вважаю, що зараз настав такий момент, коли ми, європейці, повинні знову підтвердити свою позицію… я пам'ятаю, коли йшлося на першій зустрічі Ради Європи, що ми хочемо мати Росію як партнера, а не ворога, але насправді шанси не увінчалися успіхом. Це рішення в рамках Європи, з приводу збереження санкцій, і все це реалістично, і це все є помірними заходами насправді», – зазначив Туск.