Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

G7 планує позичити Україні 50 мільярдів доларів, що погашатиметься за рахунок заморожених російських активів

13 Червня 2024, 15:21

В італійському містечку Апулії, поблизу Барі, розпочав роботу саміт G7, який триватиме до суботи. З-поміж інших питань він розгляне нову позику Україні, на суму в 50 мільярдів доларів, яку планується погашати за рахунок доходів від російських активів, заморожених на території ЄС. Глави держав і урядів мусять затвердити механізм, який дозволив би забезпечити гарантії такого кредиту. Крім війни в Україні, саміт розгляне ситуацію на Близькому Сході, проблеми економічної безпеки та міграції, а також – нові виклики штучного інтелекту (ШІ). У заході беруть участь глави держав і урядів G7 (США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, Канада).

Щодо нової позики для України, справа – за міністрами фінансів, «які мають визначити технічні деталі, зокрема – механізм гарантування цього кредиту на випадок, якщо в майбутньому ці активи не будуть повернуті», – наголошує провідний економічний французький часопис Les Echos. «У кулуарах кажуть, що Вашингтон хотів покласти ризики і виплату відсотків за кредитом на плечі європейців, – уточнює видання. – “Ми можемо бути дурними, але не настільки”, – пожартував високопоставлений європейський дипломат. Після двосторонньої зустрічі президентів США та України Джо Байден і Володимир Зеленський мають оголосити про підписання “двосторонньої угоди про безпеку” в четвер».

«Західні лідери вже кілька місяців не можуть дійти згоди щодо того, як надати Києву доступ до частини прибутків, отриманих від російських активів, заморожених на два роки, – розповідає французьке радіо RFI. – Загалом, по всьому світу стали недоступними 300 мільярдів доларів російського Центрального банку. Деякі країни – такі як Німеччина, Франція та Італія – занепокоєні правовими наслідками та питаннями стабільності європейського ринку, якщо ці суми будуть вилучені повністю».

Читайте також: На Саміті миру прокладатимуть шлях до переговорів з Москвою, а «формулу миру» скоротять до трьох пунктів

Як наголошують у Єлисейському палаці, «50 мільярдів доларів гарантують Києву фінансування його військових витрат до 2025 року. Це на додаток до того, що вже існує на європейському рівні: Європейський фонд миру та його 11 мільярдів євро». За інформацією впливового французького тижневика L’Express, лідери  G7 близькі до угоди щодо російських активів. «У перспективі можливого повернення Дональда Трампа до Білого дому та в контексті невизначеності щодо наслідків його обрання для України, глави держав та урядів країн G7 хочуть забезпечити фінансування своєї військової допомоги Києву», – зазначає видання.

Пізно вранці в четвер, Джо Байден, Еммануель Макрон, Олаф Шольц та інші керівники держав зустрілися з прем’єр-міністром Італії Джорджією Мелоні, – країни, що нині головує в G7. Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн та Президент Європейської Ради Шарль Мішель також запрошені до переговорів.

На початку травня країни Європейського Союзу ухвалили угоду про конфіскацію доходів від заморожених російських активів, які використовуються для озброєння України.