FT: До 2030 року настане пік використання нафти, газу та вугілля, а далі тенденція піде на спад

13 Вересня 2023, 08:57

«Традиційно в енергетиці існує табу на припущення, що попит на три викопні види палива — нафту, газ і вугілля — може піти на постійний спад», — пише у своїй статті для британського видання The Financial Times виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Бірол. Справді, незважаючи на постійні розмови про пік попиту на нафту та вугілля, що точаться роками, використання обидвох видів палива залишається на рівні історичного максимуму. Це полегшує зацікавленим у використанні цього виду палива сторонам спростовувати будь-які твердження про те, що вони можуть піти на спад найближчим часом.

Однак згідно з новими прогнозами Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) — автономного міжнародного органу в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), які буде оприлюднено у звіті вже наступного місяця, споживання трьох основних видів викопного палива почне знижуватися вже в цьому десятилітті завдяки швидкому зростанню відновлюваної енергетики та поширенню електромобілів.

«Щороку МЕА публікує звіт «Перспективи світової енергетики», в якому окреслює потенційні шляхи розвитку світової енергетичної системи в найближчі десятиліття, щоб допомогти у прийнятті рішень.

Цьогорічний звіт, який буде опублікований наступного місяця, показує, що світ стоїть на порозі історичного перелому.

Виходячи лише з сьогоднішніх політичних установок урядів у всьому світі – навіть без будь-якої нової кліматичної політики – попит на кожне з трьох викопних видів палива досягне піку в найближчі роки. Вперше в цьому десятилітті спостерігається пік попиту на кожне з видів палива – раніше, ніж багато хто очікував», — пише у своїй статті Бірол.

Читайте також: Die Welt: Німеччина змарнувала своє золоте десятиліття

Упродовж останнього десятиліття світовий попит на вугілля залишався стабільно високим. У найближчі роки ця тенденція сягне піку, а далі, згідно з прогнозами МЕА, піде на спад, оскільки сонячна і вітрова енергія домінують у розширенні електроенергетичних систем. «Навіть у Китаї, найбільшому споживачі вугілля у світі, вражаюче зростання відновлюваних джерел енергії та ядерної енергетики, а також уповільнення темпів зростання економіки вказують на скорочення використання вугілля найближчим часом», — зазначає голова Міжнародного енергетичного агентства. Крім того, на думку експерта, «золота доба газу», яку організація оголосила в 2011, також добігає кінця:

«Це результат того, що відновлювані джерела енергії дедалі більше випереджають газ у виробництві електроенергії, зростання кількості теплових насосів і прискорений відхід Європи від газу після вторгнення Росії в Україну».

Попри те, що така тенденція має позитивний характер, вона не є достатньо різкою, аби вивести світ на шлях обмеження глобального потепління до 1,5°C. «Це вимагатиме значно сильніших і швидших політичних дій з боку урядів», — зазначає Фатіх Бірол.