ФРС знижує базову ставку, Трамп загострює тарифне протистояння з Китаєм

Економіка
4 Серпня 2019, 14:37

ФРС знижує відсоткову ставку, але Трамп засуджує нерішучість регулятора

Федеральна резервна система США 31 липня знизила базову відсоткову ставку вперше за більш, ніж десятиліття, коригуючи свою минулу жорстку монетарну політику. Широко очікуване зниження становить чверть відсотка до діапазону 2%-2,25%. Якщо попередні тоді значно суттєвіші зниження відбувались на тлі гострої економічної кризи 2008 року, то тепер рішення ФРС покликане захистити рекордно тривалий цикл економічного зростання в США від глобальних ризиків, а саме уповільнення в Китаї та Європі і невизначеності щодо торгівельних війн, аналізує The New York Times.

 

"Прогноз для американської економіки залишається сприятливим, і ця дія покликана підтримати цей прогноз", – сказав голова ФРС Джером Х. Павелл на прес-конференції після прийняття рішення. Пауелл зазначив, що це скорочення було покликане знизити ризики слабкого глобального зростання та торговельної напруги.

 

Ключовою новиною для ринків стало не саме переломне, але прогнозоване, зниження ставки, а те, що ФРС відмовилася дати сигнал про початок тривалої рішучої кампанії по зниженню ставок. На противагу ФРС лише обґрунтувала цей крок як невелику корекцію, щоб допомогти економіці пережити невизначеність. Хоча Павелл і залишив двері відкритими для подальших скорочень, він чітко заявив що чиновники ФРС не очікують на тривалий цикл скорочень ставки, на кшталт тих, які регулятор практикував задля запобігання чи усунення рецесій. "Це не початок довгої серії зниження ставок – але я і не сказав, що це лише разово", – відмітив Пауелл.

 

Ця нерішучість роздратувала ринки і президента Трампа, які сподівались на суттєвіше зниження ставок. На кінець дня після новини про рішення ФРС індекс S&P 500 знизився на 1,1%, продемонструвавши найсильніше падіння від 31 травня.

 

Трамп давно звинувачує ФРС і особисто Павелла в уповільненні американської економіки, критикуючи чотири підвищення ставки в 2018 році. Пауелл ж неодноразово відповідав, що ФРС діє незалежно від Білого дому і не зважає на нього при прийнятті рішень. Розкритикував Трамп і останнє рішення ФРС вже щодо зниження відсоткової ставки. "Те, що ринок хотів почути від Джея Пауелла та Федеральної резервної системи, – це те, що це був початок тривалого та агресивного циклу зниження ставки, який буде йти в ногу з Китаєм, Європейським Союзом та іншими країнами по всьому світу", – заявив президент США у своєму твіттері. «Як завжди, Пауелл нас опустив», – додав він.

 

Читайте також: Відродження криптовалют та наслідки протистояння США та Китаю

 

Водночас Трамп все ж вітав рішення щодо зупинки кількісного посилення (quantitative tightening), яке ФРС прийняв водночас зі зниженням ставки. Таким чином, ФРС припинив продавати активи, переважно держоблігації, які він накопичив після фінансової кризи. Тоді регулятор скупляв цінні папери задля зростання пропозиції грошей і стимулювання економіки. Тепер ФРС проводив політику кількісного посилення, а саме розпродажу накопичених активів задля відновлення балансу. Цей процес повинен був закінчитися у вересні, але тепер регулятор достроково припиняє його з 1 серпня. Крок став можливим в тому числі через низькі показники інфляції. Раніше аналітики допускали, що політика кількісного посилення могла стати однією з ключових причин серії обвалів на фондових ринках минулого року. Це ще один сигнал про те, що ФРС відмовляється від політики стримування інфляції і переходить до політики стимулювання економіки навіть за умов все ще дуже хорошої статистики. Таким чином, ФРС частково йде назустріч ринкам, які часто ігнорують статистику, побоюючись широкого кола ризиків.

 

Читайте також: Чи стане Libra універсальною валютою майбутнього?

 

Через відсутність прогресу у перемовинах Трамп накладає нові тарифи на китайський імпорт

 

Президент США Дональд Трамп пообіцяв з 1 вересня запровадити 10 % тариф на решту китайського імпорту обсягом 300 млрд доларів додатково до вже наявних 25% тарифів на китайський імпорт обсягом 250 млрд доларів. Несподіване рішення різко загострило торгівельну війну між найбільшими економіками світу.

 

Трамп також пригрозив подальшим підвищення тарифів у випадку відсутності швидкого прогресу у торгівельних перемовинах з боку президента Китаю Сі Цзіньпіна "Я думаю, що президент Сі … хоче укласти угоду, але, чесно кажучи, він не рухається достатньо швидко", – сказав Трамп. Трамп оголосив про своє рішення у серії повідомлень у Twitter 1 серпня, після того як його провідні торгівельні переговорники ознайомили його з відсутністю прогресу в переговорах у Шанхаї цього тижня.

 

Пекін заявив, що не поступиться ні на крок під тиском Вашингтону, а також пообіцяв зустрічні кроки. «Якщо Америка все ж таки прийме ці тарифи, то Китаю доведеться вжити необхідних контрзаходів для захисту основних та фундаментальних інтересів країни», – заявила прес-секретар Міністерства закордонних справ Китаю Хуа Чуньїн на прес-брифінгу в Пекіні, повідомляє Reuters. "Ми не приймемо жодного максимального тиску, залякування чи шантажу. Щодо основних принципових питань ми не відступимо ні на дюйм», – заявила Хуа. Вона також додала, що Китай сподівається на те, що США «відмовляться від своїх ілюзій» і повернуться до переговорів на основі взаємної поваги та рівності.

 

Новини нанесли потужний удар по американським та азійським фондовим ринкам, а нафта сорту Brent взагалі втратила в ціні 7%, зафіксувавши найстрімкіше денне падіння з лютого 2016 року. Інвестори побоюються надлишку пропозиції у випадку сповільнення глобальної економіки через торгівельну напругу. Після деякої корекції зараз Brent торгується трохи вище 61 долара за барель.

Moody’s заявило, що нові тарифи негативно впливатимуть на світову економіку, на тлі того як зростання в Сполучених Штатах, Китаї та Єврозоні вже сповільнюється. Тарифи можуть також спонукати Федеральну резервну систему знову знизити відсоткові ставки, щоб захистити економіку США від ризиків торговельної політики.