ФРС проти фондових ринків, зубожіння найбагатших та заборони Apple

Економіка
26 Грудня 2018, 18:43

Ринки нервово реагують на оптимізм ФРС

 

19 грудня Комітет з відкритих ринків Федеральної резервної системи США оголосив про підняття базової відсоткової ставки на чверть відсотка з 2,25% до 2,5%. Це підвищення стало четвертим у цьому році та дев’ятим від кризи 2008 року. Інвестори відреагували падінням ринків, яке стало найстрімкішим в цей день серед усіх днів оголошень рішень комітету, починаючи з 2011 року.

 

Голова ФРС Джером Пауелл на прес-конференції після рішення комітету заявив, що він буде більш обережним щодо підвищення ставок наступного року. Пауелл зазначив, що «існує значна невизначеність щодо як шляху, так і кінцевого пункту подальшого підвищення ставок».

 

Такі заяви, очевидно, не переконали інвесторів, пише Bloomberg. Аналітики пов’язують глобальний розпродаж активів з розчаруванням через відсутність запевнень ФРС щодо завершення подальшого підвищення ставок. Установа залишалась непохитною, незважаючи на гучні заклики Дональда Трампа стабілізувати ставки. Пауелл також повідомив, що ФРС продовжить програму скорочення вкладів у свої облігації. Деякі інвестори сподівались, що турбулентність на фондовому ринку змусить ФРС припинити цю програму, яка так само як і підвищення ставок стримує кредитування.

 

Читайте також: Сповільнення світової економіки, обвал Johnson & Johnson та нові старі проблеми Facebook

 

Останнє підвищення підняло цільову ставку ФРС до рівня 2,5-3,5%, який вважається нейтральним для економіки, тобто не стримує і не стимулює економічне зростання. Таким чином, інвесторів непокоїть невизначеність щодо можливого підвищення ставок до стримуючого рівня задля убезпечення від перегріву. Отож, розходження ринків і ФРС стосується прогнозів щодо майбутнього американської економіки. Очікуються, що економіка США в цьому році виросте на 3%, що є найкращим результатом за 10 років від часів фінансової кризи. І хоча показники у наступному році прогнозуються трохи нижчими, ФРС зберігає оптимізм. Водночас ринки сприймають низку сигналів, які можуть свідчити про досягнення піку, а також зважують глобальні ризики, як то кризові явища в економіках Китаю та ЄС.

 

MarketWatch також звертає увагу на фундаментальний розрив у сприйнятті економічної ситуації ринками та ФРС. Пауелл та інші посадові особи підкреслюють, що економіка все ще знаходиться у зростанні, аргументуючи свою позицію низьким рівнем безробіття і сильними споживчими настроями. Пауелл лише згадує про певні ознаки «пом’якшення». І загалом основні статистичні показними свідчать на користь такої позиції, зазначає видання. Проте інвестори змушені врахувати значно ширше коло не тільки економічних, але і політичних факторів. Окрім сповільнення економічного зростання в ЄС та Китаї, яке може перекинутися на США, занепокоєння викликає можливе непрогнозоване загострення торгівельної війни між США та Китаєм та можливість жорсткого Brexit. Все вказує на те, що 2019 рік буде навіть більш турбулентним, ніж 2018. І хоча всі найгірші сценарії можуть не реалізуватися, інвестори зважають на них, а не лише на позитивні внутрішні показники, про які говорить ФРС.

 

Загалом підвищення ставок ФРС має глобальні наслідки. Інвестори відмовляються від вкладень в валюти та високоприбуткові активи країн, що розвиваються, на кшталт України, на користь більш надійних держоблігацій США і депозитів в американських банках, які підвищують ставку слідом за ФРС.

 

Поганий рік для ринків та багатіїв

 

Майже 6 трлн доларів було стерто з вартості світових акцій на великому спаді ринків в кінці року, який найімовірніше завершив довгий період зростання. Через спад у 2018 британський індекс FTSE 100 втратив 13%, що стало найгіршим річним падінням від часів фінансової кризи, повідомляє The Telegraph. Рекордні 93% широкого асортименту активів втратили цінність в доларовому еквіваленті у цей жахливий для інвесторів рік, підрахували аналітики Deutsche Bank. А ринки США взагалі показали найгірший грудень від часів Великої депресії після рішення ФРС знову підвищити ключову ставку, що багато хто вважає помилкою.

 

Читайте також: Світ у 2019-му і прогнози для України

 

Спад призвів до значного падіння статків мультимільярдерів. 500 найбагатших людей втратили 511 млрд доларів після того, як рекордні показники першого півріччя були знівельовані серією обвалів на ринку в кінці року, повідомляє Bloomberg. Так згідно Bloomberg Billionaires Index статки 500 найбагатших  сягнули 4,7 трлн доларів на кінець п’ятниці. При цьому на стрімкому висхідному зростанні початку року вони досягали рекордних 5,6 трлн доларів. Наприклад, засновник Amazon Джеффрі Безос, статки якого на вересень досягали 168 млрд, залишився зі 115 млрд доларів на кінець року. Але тим не менш він пережив кращий рік, аніж Марк Цукерберг, який з січня втратив 23 млрд доларів через низку криз у Facebook.

 

В цілому 174 американських мільярдера в списку втратили 5,9% своїх статків. Так само і 128 представлених в списку мільярдерів з Азії втратили загалом 144 млрд доларів. Втрати російських багатіїв були не такими суттєвими, зазначає Bloomberg. Тим не менш 16 з 25 російських мільярдерів зі списку зафіксували скорочення своїх статків.

 

Услід за Китаєм айфони забороняють в Німеччині

 

Американська компанія Qualcomm, найбільший постачальник чіпів для мобільних телефонів, виграла в мюнхенському суді справу щодо порушення патентних прав з боку Apple, повідомляє DW. Були порушені європейські патенти Qualcomm в комбінації чіпів, які допомагають мобільним телефонам економити заряд акумулятора. На час подачі апеляції з боку Apple з продажів в Німеччині зникнуть iPhone 7 та iPhone 8, повідомили в компанії.

 

Читайте також: Торгівля з ЄС: переорієнтація вдалася

 

Раніше 10 грудня Apple програв схожу справу в Китаї, де суд встановив, що компанія порушила два патенти Qualcomm і постановив негайно заборонити продаж старих моделей iPhone від 6S до X.

 

Це лише етапи в загальній битві двох технологічних гігантів, яка загостриться у найближчі місяці в американських судах, зазначає Reuters. Apple стверджує, що Qualcomm займається нелегальною поведінкою для збереження монополії на модемні чіпи, які допомагають мобільним пристроям підключатися до бездротових мереж передачі даних. Qualcomm, в свою чергу, звинувачує Apple у використанні технологічних інновацій постачальника чіпів без належної компенсації.

 

Apple втратив на торгах в четвер 3,5% вартості своїх акцій, а загалом компанія втратила третину своєї вартості від річних максимумів в жовтні на фоні загального зниження фондових ринків в США та сумнівів інвесторів щодо успіху нових дорогих моделей iPhone.