ФРН затвердила «напрочуд жорстку» стратегію щодо Китаю, – Foreign Policy

24 Липня 2023, 11:33

«На відміну від інших членів свого уряду і партії, Шольц ніколи не розглядав Китай як частину німецької Zeitenwende – революції у зовнішній і безпековій політиці, розпочатої канцлером після вторгнення Росії в Україну. У минулорічній статті німецького лідера в журналі Foreign Affairs під назвою “Глобальний Zeitenwende” Китай розглядався майже як щось другорядне, а поглиблення його відносин з путінською Росією майже не згадувалося», – пише на шпальтах видання Foreign Policy старший радник Rhodium Group Ноа Баркін.

Проте урядова стратегія щодо Китаю, оприлюднена у липні поточного року, свідчить про різкі зміни позиції Німеччини.

«Як і очікувалося, остаточна версія стратегії подекуди м’якша, ніж минулорічний проект, що просочився у пресу, – пише Баркін. – Але великий сюрприз полягає не в тому, що було вилучено з документа, а в тому, що залишилося. Стратегія є жорсткішою, ніж багато хто очікував в берлінській “бульбашці”. Вона містить такі рядки, як-от цей: “Китай використовує політичну, військову та економічну вагу, яку він здобув, щоб переслідувати свої інтереси на всіх континентах і в міжнародних організаціях, і він працює над тим, щоб перекроїти існуючий міжнародний порядок, заснований на правилах, відповідно до своїх уподобань».

Читайте також: Велика китайська помилка канцлера ФРН

«Я пропоную прочитати розділ 4, який називається “Зміцнення Німеччини та ЄС”. У ньому викладені плани щодо диверсифікації ланцюгів постачання, зменшення ризиків виходу німецьких фірм на китайський ринок, посилення перевірки інвестицій та експортного контролю, а також боротьби з китайською дезінформацією. Зниження ризиків документ визначає “нагальною потребою”», – пише Баркін.

На думку Ноа Баркіна, нараз Німеччина ще не готова «відвернутись від Китаю», проте загалом німецький консенсус щодо Піднебесної справді зазнав важливих змін. Ці зміни сталися не лише у високих кабінетах. За даними Pew Research Center, у 2022 негативно ставились до Китаю 74% німців.

«”Безпрограшний” наратив, який оточував економічну співпрацю між Німеччиною та Китаєм протягом останніх десятиліть, починає руйнуватися, оскільки китайські виробники електромобілів, такі як BYD і Nio, вириваються вперед, випереджаючи непохитних німецьких конкурентів, які надто довго робили ставку на двигуни внутрішнього згоряння», – пише Баркін.

На думку експерта, Шольц просто не в змозі протистояти тенденції. Крім того, рішучості йому додає рецесія, до якої німецька економіка увійшла в першому кварталі 2023 року. Раптове припинення постачання дешевого російського газу вдарило по енергомістких галузях промисловості ФРН. Деякі з найбільших німецьких компаній переводять інвестиції за кордон, приваблені великими субсидіями на зелені технології.

Читайте також: Die Welt: Ризикована китайська ставка німецької економіки

Слід враховувати й політичні обставини: впродовж останніх місяців ультраправа «Альтернатива для Німеччини» випередила Соціал-демократичну партію Шольца в національних опитуваннях. У Німеччині та по всій Європі існує глибоке занепокоєння щодо можливого повернення у Білий Дім Дональда Трампа. «Все це зробило німецького лідера, відомого своєю обережністю, ще більш схильним до ризику», – пише Баркін.

«Слова, звісно, залишаються словами. І ми не повинні робити остаточних висновків щодо стратегії, доки не побачимо доказів того, що уряд виконує те, що він написав чорним по білому. Але в такій країні, як Німеччина, слова мають особливе значення, і було б неправильно применшувати важливість риторичних змін, які ми спостерігаємо в Берліні», – вважає експерт.

Автор:
Тиждень