Френсіс Фукуяма: Зараз у Сирії на жодній стороні немає “хороших хлопців”

21 Вересня 2013, 19:30

На думку науковця, нині в лавах сирійських повстанців забагато мусульманських фундаменталістів, тож їхній прихід до влади невигідний США так само, як і перемога над ними режиму Башара Асада.

«Мені здається, Захід мав би масштабніше забезпечувати сирійську опозицію зброєю ще на самісінькому початку протистояння. В такому разі Асада, можливо, скинули б до того, як ця опозиція набула свого нинішнього радикалізму. На жаль, ми цього не зробили. А тепер на жодній стороні немає «хороших хлопців», – зазначив Фукуяма.

Говорячи про релігійний чинник в останніх подіях на Близькому Сході, експерт припустив, що визначальним тут є внутрішнє протистояння між різними течіями ісламу.

«Можна провести певні паралелі між нинішнім ісламським світом і європейськими державами кінця ХІХ – початку ХХ століття. Модернізація, урбанізація та радикальні соціальні зміни викликають кризу ідентичності в суспільствах, що були доти досить консервативними й бідними… У Європі це покликало до життя фашизм – та й комунізм певною мірою теж», – вважає він.

Водночас, на думку експерта, в ісламському світі «віра в багатьох відношеннях відіграє ту саму роль, що й націоналізм у Європі ХІХ століття». 

«У цьому плані я назвав би головною проблемою регіону шиїтсько-сунітський конфлікт, котрий зараз поширюється. Він здатен розколоти нації та країни ісламського світу, що може обернутися далекосяжними наслідками не лише для регіону. Тут знову можна згадати Європу, але не ХІХ, а XVII століття – часів війни між католиками та протестантами», – резюмував Фукуяма.

Інтерв’ю з Френсісом Фукуямою читайте у № 38 «Українського тижня».