До групи найбільш «вільних» країн, за версією Freedom House, ввійшли Андорра, Австрія, Австралія, Австралія, Барбадос, Бельгія, Канада, Кабо-Верде, Чилі, Кіпр, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Ісландія, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Швеція, Швейцарія та ін..
У свою чергу найбільш «невільними» було визнано Північну Корею, Узбекистан, Туркменістан, Судан, Екваторіальну Гвінею, Еритрею, Західну Сахару та Сирію.
При цьому найбільше покращення ситуації з демократією цього року спостерігалось в Лівії, Бірмі, Тунісі, Єгипті, Зімбабве, Молдові, Чорногорії та Грузії.
Україна, Росія, Нікарагуа, Нігер, Пакистан, Парагвай, Македонія, Мексика, Киргизстан, Марокко ввійшли до групи «частково вільних» країн.
«В Україні було відмічено зниження позицій у зв’язку з погіршенням якості проведення парламентських виборів, збільшенням тиску уряду на опозицію та новий закон на користь російськомовної частини населення та одночасно ігнорування менш чисельних меншин», – йдеться у звіті.
Малі, Мадагаскар, Гамбію, Гвінеєю-Біссау, Бахрейн, Україну, Ефіопією, Еритрею, Руанду, Ємен, Бурунді, Еквадор, Гондурас та Шрі-Ланку віднесли до групи країн, у яких у період з 2008 по 2012 рік відбулося найбільше зниження демократичних показників.