Звіт під назвою "Захищаючи українську демократію-2" організація оприлюднила у четвер, 20 липня, у Вашингтоні. Рік тому організація вже представляла документ щодо стану демократії в Україні. Нинішній звіт є результатом поновленого моніторингу.
За висновком організації, в Україні посилюється концентрація влади в руках президента Януковича і його родини, втім, за оцінкою експертів, громадянське суспільство не послабилось, а стало більш активним.
"Процеси в Україні впливають на динаміку розвитку в усій Євразії, цим пояснюється наша значна увага до України. До того ж, нинішні негативні процеси в Україні не є незворотними. Наша мета – привернути увагу української сторони до наших висновків", – наголосив один з авторів звіту, представник Атлантичної Ради США Деймон Вілсон.
За словами експертів, головними проблемами в Україні залишається вибіркове переслідування опозиції і корупція, водночас як зазначили автори звіту, в Україні менше скаржаться на втручання СБУ в роботу громадських організацій, що було більшою проблемою рік тому. За оцінкою Freedom House, серйозною проблемою залишається контроль владою в Україні мас-медіа, зокрема, телебачення.
Серед позитивів було названо, зокрема, ухвалення необхідного законодавства щодо неурядових організацій, закону про доступ до публічної інформації, розвиток нових енергетичних проектів та протидія зусиллям Росії інтегрувати Україну у Митний Союз.
Однак, за словами експертів, усі досягненні нівелюються на фоні того, що Юлія Тимошенко, Юрій Луценко й інші опозиціонери залишаються за ґратами.
"Дедалі більше розмов про застосування санкцій щодо України. Хоча ми не радимо це робити на цьому етапі, все ж сподіваємось, що ситуація з санкціями довкола Росії, та й сама можливість ухвалення санкцій стане "дзвоником" для українському уряду щодо того, що він прямує неправильним шляхом", – наголосив президент Freedom House Девід Креймер.
Читайте також: Девід Кремер: Україна все ще має шанс
Нагадаємо, 16 липня, відповідаючи на виборче переслідування політичних лідерів опозиції в Україні, конгресмен-республіканець Крістофер Сміт – голова Комісії США з безпеки і співробітництва в Європі (Гельсінська комісія), представив резолюцію щодо заохочення прав людини та демократії в Україні. В документі міститься заклик – відмовити в американських візах українським чиновникам, задіяних у серйозних порушеннях прав людини, антидемократичних діях, таких як фальсифікація виборів, або корупції, у тому числі щодо посадових осіб, які беруть участь у вибірковому переслідуванні і переслідуванні політичних опонентів.
Однак, у МЗС України упевнені, що США лише лякає українських чиновників санкціями.