На думку експертів організації, які укладають щорічний аналіз демократичних процесів у регіоні, негативні тенденції в Україні та Угорщині ставлять під сумнів життєздатність молодих демократій Європейського Союзу і демократичні перспективи країни, яка прагне увійти до ЄС.
Найгострішу критику авторів звіту Nations in Transit 2012 викликали процеси відходу від демократії в Україні за президента Віктора Януковича і в Угорщині за прем'єрства Віктора Орбана, як такі, що можуть поширитися на решту регіону в умовах дедалі більш непевної економічної ситуації.
"Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент України Віктор Янукович під приводом так званих реформ послідовно порушували критичну систему стримувань і противаг", – заявив президент Freedom House Дейвід Креймер.
"Складається враження, що вони здійснюють у своїх країнах "путінізацію". Іронія полягає в тому, що в самій Росії за минулий рік "Путінізм" виявився здебільшого дискредитованим, а прості росіяни дедалі активніше вимагають від уряду підзвітності і прозорості", – зазначив він.
Україна, яка пережила короткий період демократичного сплеску після Помаранчевої революції 2004 року, зазнала суттєвого погіршення ситуації в п'яти категоріях із семи, зазначає Freedom House у повідомленні для преси.
Найбільше падіння – в судовій системі і незалежності судів та в оцінці загального стану розвитку демократії, яка швидкими темпами наближається до рівня, що передував Помаранчевій революції, зазначають автори звіту.
Висновки звіту Freedom House про стан демократії в країнах, які здійснюють перехід до демократії, будуть презентовані на круглому столі в Лондоні 6 червня і в Брюсселі 7 червня.
Нагадаємо, критика процесів згортання демократії в Україні лунала і в інших звітах FreedomHouse з оцінками індексу свободи в світі.
Негативні тенденції в Україні посилилися після того, як нинішня українська влада розгорнула кримінальне переслідування політичної опозиції і засудила за перевищення службових повноважень колишніх урядовців на чолі з екс-прем'єром Юлією Тимошенко.