Французький політолог: Порядок, який існує у Європі від 1989-го року піддано сумніву

24 Травня 2014, 19:30

"Ситуація, яку ми спостерігаємо в останні роки, – це доведення до кінця процесів, розпочатих у 1989–1991-му. Йдеться про постімперський синдром, який Україна нині драматично переживає. Річ у тім, що це не суто місцева її проблема, а питання міжнародного порядку після холодної війни", – зазначив Рупнік.

"Оптимісти можуть передбачати, що імперія розвалиться і, як я зазначив, станеться це легко й мирно. Але з якого дива саме так? Цілком випадково рушійні сили, які повалили СРСР, виявилися не на периферії, а в самісінькому центрі. Це справа рук Єльцина, який змагався за владу з Ґорбачовим. Той був партійним лідером, Єльцин – першим обраним президентом Росії. Саме тому все сталося швидко і обійшлося без постімперського синдрому, намагання відновити кордони й відносини, притаманні імперії після її колапсу", – зауважив політолог.

"Звучить чудово, але тут криється глибока омана. Нині, на 20 років пізніше, ми бачимо своєрідний постшоковий стан після розвалу імперії та припинення існування певної політичної системи. Все це таїть серйозні ризики, і саме тому є питанням не лише для України, а й для всієї Європи, бо йдеться про порядок після 1989-го, який нині піддано сумніву", – переконаний він.

Повний текст інтерв'ю з французьким політологом Жаком Рупніком читайте у №21 "Українського тижня".