Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Французькі інструктори в Україні: є рішення, немає термінів

28 Травня 2024, 14:14

Від учорашньої заяви Олександра Сирського про готовність Парижа надіслати в Україну військових інструкторів, ця тема палко обговорюється в інформаційному просторі. Тиждень проаналізував публікації зарубіжної преси.

«Наприкінці відео-зустрічі між французьким і українським міністрами оборони начальник Генерального штабу української армії подякував Франції за направлення [до його країни] інструкторів. Він також зазначив, що це питання лише обговорюється. Париж, зі свого боку, не заперечував сказаного», — повідомляє Le Monde.

«Дуже чутливі дискусії між Парижем і Києвом про можливість направлення французьких військових інструкторів в Україну, які розпочалися кілька місяців тому, призвели до того, що в понеділок 27 травня пролунало кілька суперечливих заяв з боку вищого керівництва української військової ієрархії, а також до невизначеності, яку вміло зберігає французька сторона», – наголошує впливовий французький часопис.

По закінченні телефонних перемовин міністрів оборони України та Франції Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив на своїй сторінці в Телеграмі, що вже підписав «документи, які дозволять першим французьким інструкторам невдовзі відвідати наші навчальні центри та ознайомитися з їхньою інфраструктурою та персоналом».

Давніше американська газета The New York Times повідомляла, що союзники по НАТО поступово призвичаюються до думки, що відправити в Україну бодай військових інструкторів має сенс. «Цей крок стане черговим розмиванням попередньої червоної лінії», — зазначило тоді американське медіа.

У понеділок пресслужба французького міністра оборони Себастьяна Лекорню обмежилася повторенням офіційної позиції, окресленої Емманюелем Макроном ще в лютому цього року.
Йшлося про те, що за певних обставин та наявності офіційного звернення українського керівництва відправки військового контингенту Франції «виключати не можна». Офіс Лекорню наголосив, що « навчання на українській землі є однією з тем, що обговорюються після конференції на підтримку України (…), яка відбулася 26 лютого. Ми продовжуємо працювати над цим разом з українцями».

Le Monde нагадує, що перемовини між двома міністрами відбуваються в той час, коли українська армія на Сході переживає непрості часи. Дебати про імовірну відправку військових інструкторів збігаються в часі з іншими — про право українців стріляти по російських військових об’єктах на російській території. « Настав час переглянути деякі з цих обмежень», цитує часопис Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Аналогічну позицію очільник Північноатлантичного альянсу висловив раніше в інтерв’ю The Economist від 24 травня.

Цими днями міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс заявив, що готовий відправити війська в Україну, якщо Франція очолить коаліцію країн-однодумців. «Литва готова приєднатися до коаліції на чолі з Францією, наприклад, для підготовки військ для України», — зазначив він у ефірі французького телеканалу LCI 20 травня.