Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Французька та німецька преса про пресконференцію своїх лідерів: «Емманюель Макрон показує зуби»

Світ
27 Січня 2022, 11:49

Часопис Le Figaro: «На прес-конференції в Берліні Макрон анонсував свою розмову телефоном з російським президентом, з метою «прояснити» ситуацію, що не є стабільною. «Європа занепокоєна, це спонукає до спільної реакції, – зазначив він. – Дискусія з Росією завжди важка». Він нагадав всім тим, хто нарікає на європейську слабкість, що діалог, що розпочали в останні місяці американці, теж не дав «конкретних результатів».  Le Figaro зазначає, що Макрон “хоче вірити”, що діалог з Росією не заблокований. «Росія стає силою дестабілізації на Кавказі, на кордонах Європи та в інших регіонах», – цитує газета президента Франції. Le Figaro зазначає: «Навіть якщо французький президент та німецький канцлер намагалися продемонструвати єдність у протистоянні з Москвою, Париж і Берлін дотримуються не зовсім ідентичної стратегії. Німеччина зчиняє какофонію, яка дуже не подобається її союзникам. Начальник штабу ВМС Німеччини Кай-Ахім Шенбах  в ці вихідні змушений був піти у відставку через те, що назвав гіпотезу російського вторгнення «непереконливою» і заявив, що президент Росії Володимир Путін «заслуговує на повагу». Цей епізод ілюструє вагання цілої Німеччини. Коаліція, до складу якої входять соціал-демократи, «Зелені» та ліберали, демонструє відмінності в чутливості».

Канал BFMTV: «Емманюель Макрон показує зуби. Оскільки напруженість на українському кордоні, де зосереджені російські війська, продовжує зростати та викликати страх близького вторгнення, глава держави хоче продемонструвати твердість. «Якщо агресія відбудеться, відповідь буде рішучою!» – пообіцяв він під час спільної прес-конференції з Олафом Шольцем. Перед тим, він висловив бажання «домогтися деескалації» шляхом «посиленого діалогу» з Росією. Спеціальний представник Макрона Пʼєр Вімон відвідав у вівторок Москву, щоб розпочати перемовини з Кремлем. Телефонна розмова між французьким президентом та його російським колегою запланована на пʼятницю. До цих контактів додаються перемовини в рамках «нормандського формату» в середу. Перемовини мають на меті упередити збройний конфлікт між Росією та Заходом. Гіпотеза такого розвитку подій стає останнім часом все більш реалістичною, з огляду на російські маневри, анонсовані у вівторок, та повідомлення про 8500 американських солдатів, які є в стані бойової готовності».

Щоденний часопис Le Monde: «Українська криза є серйозним випробуванням для франко-німецького тандему, який, через півтора місяці після приходу до влади Олафа Шольца, все ще перебуває у фазі обкатки. У той час як новий німецький уряд роздивляється та розбирається з подіями, особливо в міжнародних питаннях, де партнери по коаліції не завжди в унісоні, ця криза може ускладнити відносини між Парижем і Берліном, які останніми роками часто мають відмінне бачення в питанні Росії… На цьому етапі пан Макрон і пан Шольц зосереджуються на поновленні дискусій у «нормандському форматі» (Україна, Росія, Франція та Німеччина), які, як вони сподіваються, сприятимуть певній «деескалації». Це слово вони обидва вжили на своїй спільній прес-конференції. Дипломатичні радники лідерів чотирьох країн мають зустрітися в середу в Єлисейському палаці, щоб спробувати розблокувати переговори. Напередодні, на знак вияву доброї волі, президент України Володимир Зеленський погодився у понеділок призупинити розгляд законопроекту, що не подобається в РФ. Цей текст, підготовлений влітку 2021 року, зосереджується на «перехідному періоді» на Донбасі та в Криму, анексованому Росією в 2014 році. Розглядаючи «реінтеграцію» цих двох регіонів до України, законопроект подає Росію як «державу-агресора та державу-окупанта», що категорично не влаштовує Москву».

Читайте також: Франція пропонує надіслати свій військовий контингент до Румунії

«Макрон часто гучно говорить, але слабко діє», – каже в ефірі радіостанції Europe1 голова фракції Союз Демократів та Незалежних Жан-Крістоф Лягард. Політик вважає, що «великої війни можна уникнути». Щоб досягти цього, Макрон, на думку політика, мусить надихнутись досвідом Ніколя Саркозі в Грузії в 2008 році та «переговорити з усіма лідерами». «Зауважу, що діалог відбувається між росіянами та американцями, а війна постала на порозі Європи. І що ЄС у переговірному процесі відсутня», – зауважив лідер центристів. – Востаннє Франція головувала в Європейському Союзі за Ніколя Саркозі у 2008 році. У Грузії тоді почалась війна. Що зробив Ніколя Саркозі? Він сів у літак, поїхав до Грузії, поїхав на перемовини в Кремлі. І він поклав край тому конфлікту, засобом діалогу!.. Я б хотів, щоб Макрон також сів у літак, а не обмежувався заявами. Не кажу, що це буде легко, потрібна воля».

«Шольц та Макрон запізнилися», – пише у своїй колонці для Frankfurter Allgemeine Zeitung Ніколас Буссе. «Вже кілька тижнів тому Путін вигнав європейців із гри за їхній власний континент. Однак Берлін та Париж знову пробують дипломатію», – пише оглядач FAZ. На його думку, попри усі чинники в цих двох країнах, які впливають на сповільнення активності на зовнішній арені (у ФРН уряд щойно почав працювати, а у Франції передвиборча кампанія), все одно дивно як довго дві провідні держави ЄС вагалися з ініціативою в українському питанні.

«У ЄС Німеччина раніше вважалася адвокатом Східної Європи, тоді як Франція завжди загравала з особливими відносинами з Москвою. Сьогодні ці ролі майже змістилися, навіть якщо обидві країни не відриваються від західного консенсусу», – вважає Буссе.

«На зустрічі канцлера Шольца і президента Макрона в Берліні мова йтиме про те, яку роль може зіграти Європа в українському конфлікт», – пише Sueddeutsche Zeitung. Як зазначає видання, Макрон і Шольц одноголосно наголошують на важливості, яку вони надають спробам відновити переговори у нормандському форматі – адже це означає, що Європа бере відповідальність за мир на власному континенті. У Парижі та Берліні відкидають українські ідеї щодо приєднання США до цих переговорів. Однак і президент, Франції і канцлер ФРН також дали зрозуміти, що це лише один із чотирьох форумів для розрядки ситуації – поряд з американо-російськими переговорами, переговорами з НАТО та в рамках ОБСЄ

«Ці двоє потрібні один одному – і можуть показати перший маленький спільний успіх. Проте Макрон на крок попереду», – оцінює пресконференцію двох лідерів німецька Die Welt.

Видання вважає, що Шольц і Макрон вже досягли успіху. Відроджується Нормандський формат. За словами Макрона після переговорів на рівні радників у середу 26 січня, незабаром «відбудеться чергова зустріч на вищому рівні між чотирма країнами, яку прийматиме Німеччина. Таким чином, можливо, вдасться зупинити спіраль ескалації».