Призупинення американської допомоги Україні та нові мита на товари з ЄС спричинили гострі дебати у Національній Асамблеї (3 березня) та в Сенаті Франції (4 березня). «Наша стратегія чітка, – зазначив у промові в Сенаті міністр закордонних справ країни Жан-Ноель Барро. – Мусимо пояснити Сполученим Штатам, що вони можуть втратити все, розпочавши торговельну війну проти Європейського Союзу, та відмовити їх від цього, давши зрозуміти, що ми відповімо на будь-яку атаку на наші інтереси».
Жан-Ноель Барро закликав комуністів та крайніх правих не поширювати наративи Кремля. «Сесіль Кукерман [голова Комуністичної фракції] під час виступу засудила жорстокість Дональда Трампа і США, але не знайшла слів, щоб засудити жорстокість Владіміра Путіна, який винен у військових злочинах», – зазначив він.
Що робити у новій геополітичній ситуації? Чинити спротив, вважають більшість французьких депутатів та сенаторів. «Стосовно України та європейської безпеки Франція може відігравати центральну роль», – заявив французький прем’єр-міністр Франсуа Байру у виступі перед Національною Асамблеєю. Коментуючи сварку Трампа з Зеленським у Білому домі, він сказав: «Це була приголомшлива сцена, груба й принизлива [для українського президента]. – Президент Зеленський не зламався, і я думаю, що ми можемо висловити йому нашу вдячність за це».
«Всі бачили, як міжнародний порядок, народжений Холодною війною, поступово руйнується, – зазначив Гійом Гонтар, голова групи екологів у французькому Сенаті. – Всі бачили, як сповзає до авторитаризму й фашизму найстаріша демократія світу. Чи збережуть США демократичний устрій у 2028-му? У кращому разі, Вашингтон припинить бути нашим союзником, у гіршому — пристане до гурту наших ворогів». Як і багато інших депутатів та сенаторів, Гонтар закликав потужної системи європейської оборони. «Росія та США зазіхають на економічний та політичний потенціал ЄС», – наголосив він.
Як протистояти Трампу, який поплутав береги? Французи, зокрема, обговорюють концепт «федеративного стрибка», щоб протистояти «світовому імперіалізму». «Об’єднавшись, Європа може використати свою вагу в цьому новому світовому безладі, щоб спробувати зберегти те, що ще може бути збережено відповідно до міжнародного права», – вважає сенатор Гійом Гонтар.
Інші ідеї, про які намагаються домовитись народні обранці Франції: конфіскація російських активів та зміцнення збройної індустрії.
Голова групи RDSE (Rassemblement démocratique et social européen) схвалила «опір» президента Володимира Зеленського наїздам «двох інквізиторів, які говорять про угоди та бізнес [маючи на увазі Дональда Трампа та його віце-президента Дж. Д. Венса], в той час як гинуть молоді люди». Вона висловилася на користь створення справжньої системи європейської безпеки та залучення відповідних інвестицій в оборонну галузь.
«Вашингтон перетворився на двір Нерона, з палієм імператором, покірними придворними і блазнем під кетаміном, якому доручили здійснити чистки у державному секторі, – метафорично висловися сенатор Клод Малюре. – Трамп дав зрозуміти, що не варто бути його союзником, бо він не буде вас захищати, накладе на вас більше мита, ніж на своїх ворогів, і зазіхатиме на ваші території, підтримуючи диктатури, які вам загрожують».
«Ніколи в історії президент Сполучених Штатів не капітулював перед ворогом, – зазначив Клод Малюре. – Ніколи ніхто не підтримував агресора проти союзника. Ніколи раніше президент не зневажав американську Конституцію, не видавав стільки незаконних указів, не звільняв суддів, які могли б йому завадити, не відправляв одним махом у відставку військовий генеральний штаб, не послаблював систему стримувань і противаг, і не брав під свій контроль соціальні мережі… Це – початок конфіскації демократії. Згадайте, що для повалення Веймарської республіки та її Конституції знадобився лише місяць, три тижні і два дні».
«Ми не повинні припуститися помилки, – нагадує французький сенатор Клод Малюре. Поразка України буде поразкою Європи. Країни Балтії, Грузія та Молдова – наступні у списку. Країни Півдня пильно стежать за нами, щоб зрозуміти, чи повинні вони далі поважати Європу, або ж настав час, щоб розтоптати її… Нехай ми зараз самотні, але аргумент нібито Путіну неможливо протистояти, є хибним. Всупереч кремлівській пропаганді, Росія перебуває в поганому стані. За три роки так звана друга за чисельністю армія світу спромоглася зішкребти лиш крихти території країни з втричі меншим населенням».
У той же час у Брюсселі Європейська комісія пропонує амбітний план зі збору 800 мільярдів євро впродовж чотирьох років для фінансування європейської оборони. Це – прецедент на шляху до розбудови європейської безпеки, якщо 27-ом членам Європейського Союзу вдасться узгодити позиції та почати діяти.
Європейці помалу просинаються, в шоці від подій за океаном. Все більше політиків починають усвідомлювати, що свобода України та безпека Європи не можливі одна без одної.