Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Франція розслідує численні російські провокації на своїй землі

27 Червня 2024, 16:22

Проросійське лоббі на французькій землі не спить. У перспективі Олімпійських ігор та близьких парламентських виборів воно, навпаки, відчутно активізувалося. Труни під Ейфелевою вежею «з солдатами», які буцімто повернулись з України, графіті з зірками Давіда на житлових помешканнях, «криваві» відбитки долонь на Стіні Праведників у Парижі, а також — різного роду провокації у соцмережах, на вулицях, під час демонстрацій на підтримку України… Цей перелік можна легко продовжити.

«Всі розслідування провокативних дій вказують на причетність Росії, – пише Le Monde. – Ці операції, кількість яких зросла напередодні виборів до Європейського парламенту, насправді були спробами втручання, за якими іноді простежуються сліди ФСБ, російської служби безпеки. Їхня мета: дестабілізувати громадську думку в західних країнах і посіяти недовіру до урядів».

Під Ейфелевою вежею у Парижі знайшли 5 трун, обгорнутих французькими прапорами. У трунах були мішки з гіпсом

Французькі медіа цитують Центр аналізу загроз Microsoft, згідно з яким російські групи впливу намагаються вселити страх у потенційних відвідувачів Олімпійських ігор. За даними центру, в країні працюють російські групи впливу “Шторм-1679” і “Шторм-1099”. Вони штампують фальшиві відео та фото, – сухою мовою документу поєднують “давню тактику використання штучного інтелекту (ШІ) для здійснення шкідливої діяльності”. Наприклад, у мережі вірусилось псевдо-відео від телеканалу France24 : у ньому стверджувалося, буцімто 24% квитків повернули до кас, “через побоювання імовірних терактів”.

Проросійська група впливу “Шторм-1099” керує мережею з 15 сайтів. Усі вони пропонують контент, написаний доброю французькою мовою, всі вони замасковані під новинні ЗМІ. Проте це зовсім не медіа, а пропагандистські маніпулятивні ресурси. З-поміж нібито нейтрального контенту чітко проглядає ціль: застрашити французів терактами та накрутити їх проти Макрона, – “черствого та байдужого”.

Читайте також: Російські впливи у Франції: преса констатує «безпрецедентний тиск»

Як зазначає franceinfo, МОК вже попереджав про “кампанію дезінформації та наклепу, яку очолює Росія”. У червні 2023 року “Шторм-1679” вже публікував фейковий документальний фільм під назвою “Олімпійські ігри впали”. За форматом, фальшивка покликається на стрічку “Падіння Білого дому” (2013).

У відповідь на відкриті провадження, Москва заборонила цими днями присутність в себе численних французьких медіа, таких, як Le Monde , Libération, La Croix, L’Express та AFP. У переліку заборонених видань є й інші європейські ЗМІ, загалом — 81 часопис. Давніше, в травні ЄС заборонив на своїй території роботу 4 російських ресурсів: “Голосу Європи”, “РИА Новости”, “Известій” та “Российской газети”. На думку єврокомісара з питань цінностей і прозорості Віри Юрової, санкції ЄС мусили б бути послідовнішими. Чеська політикиня вважає, що потрібно заборонити також “російське фінансування ЗМІ, неурядових організацій і політичних партій в ЄС”.

У перспективі близьких позачергових парламентських виборів тема російських впливів та втручань постійно лунає у дебатах кандидатів. Зокрема, мер Канн Давід Ліснар вкотре публічно звинуватив ультраправу партію Національне об”єднання (колишній Національний фронт на чолі з Марін Ле Пен) у співпраці з Москвою. На його думку, принаймні “один з п’ятнадцяти кандидатів від НО, яких Володимир Путін обрав аудиторами на виборах в Росії”, буде обраний до законодавчих органів французької влади. Згадуючи про 15 кандидатів, пан Ліснар посилається на розслідування, опубліковане минулого тижня виданням Mediapart . В публікації йдеться про близьких до НО французьких політиків, котрі або “здійснювали місії зі спостереження за виборами в Росії, або відвідували Москву з візитами на високому рівні, або були членами асоціацій, що просувають режим Владіміра Путіна”.