У контексті протистояння між НАТО та Росією, французький президент Емманюель Макрон запропонував скерувати до Румунії загін військових, “щоб зміцнити присутність НАТО в регіоні”, пояснює Єлисейський палац.
“Франція готова грати власну роль та відповідати своєму рангові”, – зазначає щоденний часопис Le Figaro. Румунський президент Клаус Йоганніс оперативно подякував своєму французькому колезі за “дружній жест”. Він зазначив у дописі в твітері: "Таким чином стратегічне партнерство Румунії та Франції буде посилено на східному фланзі, у Чорноморському регіоні".
Напередодні, звертаючись до військових у таборі Обергофен в Ельзасі, Макрон запевнив французьких силовиків, що Франція, якщо буде ухвалено відповідне рішення, буде готова “взяти на себе відповідальність та долучитися до операції за типом EFP – "посиленої передової присутності". Мова – про військові місії, розгорнуті в країнах Балтії, та в Польщі, мета яких – зміцнення обороноздатності НАТО на східному європейському фланзі ЄС. “Чотири держави припускають можливість російської експансії, з огляду на зростання амбіцій Москви”, – зазначає Le Figaro.
"Макрон намагається розвіяти непорозуміння, яке сталося після того, як він закликав Євросоюз укласти власний пакт безпеки з Росією, – припускає аналітичний сайт Euractif.fr. – Вони були розцінені деякими членами Трансатлантичного блоку як розрив із закликами до єдності, що Сполучені Штати проголосили в упередження можливого російського вторгнення в Україну".
Румунія користується репутацією франкофільної та франкомовної держави, що, ймовірно, зумовило вибір Емманюеля Макрона. Перед тим, відповідаючи на російський ультиматум, адресований до НАТО, Бухарест висловився про “неприпустимість та неприйнятність” виводу військового контингенту альянсу зі своєї території.
Читайте також: Вгодити всім. Чому Туреччина почала активно говорити про допомогу Україні та Росії в питанні деескалації
Нині на території Румунії – члена НАТО з 2004 року – перебуває американський військовий контингент у складі 1000 солдатів. Бухарест повідомив, що волів би розширити присутність Альянсу на своїй землі. У середу, 19 січня, американський президент Джо Байден оголосив про збільшення військової присутності у Польщі, Румунії та інших країнах, “якщо (президент Росії – Ред.) розпочне наступ, відповідно до зобов’язань за статтею 5 статуту НАТО", – переповідає Euractif.fr. Минулим разом Трансатлантичний блок збільшив свою військову присутність у Східній Європі в 2014 році, після аннексії Криму Росією.
Американська військова база в Румунії розташована на узберіжжі Чорного моря. “Американський контингент також присутній на двох інших військових базах: у Девеселу, де розташована єдина діюча система протиракетної оборони Aegis Ashore, а також – на авіабазі в центральній Румунії, яку заплановано модернізувати”, – уточнює Euractif.fr.