Фотографи під МВС вимагали покарати винних у нападах на журналістів

Суспільство
17 Серпня 2021, 13:53

Близько 15 працівників різних медіа, переважно фотографи, влаштували акцію під будівлею Міністерства внутрішніх справ з вимогою розслідувати напади на журналістів. Приводом для акції став напад на фотографа видання "Букви" Олександра Кужельного під час акції під Офісом президента 14 серпня.

 

"Це історія не лише про фотографів, але про всіх журналістів, про наше право працювати безпечно", – заявив один з організаторів акції, фотограф Станіслав Козлюк. "Ми вітаємо, що поліція висунула підозри двом, але, наскільки нам відомо, нападників було трішечки більше", – додав він.

Козлюк наголосив, що випадок з Кужельним – лише один епізод з історії, якій понад 20 років. "Замовники вбивства Гонгадзе не названі, вбивці Шеремета не названі, суд у справі Сергієнка триває роки, замовники не названі. Ми вимагаємо, щоб поліція почала займатися своєю справою, а саме безпекою. Ми, фотографи, вважаємо, що без розслідувань і вироків, журналістика і журналісти в небезпеці, тому що безкарність породжує безкарність", – сказав журналіст.

 

Читайте також: Валентина Теличенко: "У міліцейських колах від самого початку знали про причетність вищого керівництва МВС до вбивства Гонгадзе"

 

Під час акції також виступив Сергій Нужненко, фотограф Радіо Свобода, який кілька разів постраждав під час висвітлення масових акцій внаслідок дій поліції. Окрім того, також нагадали про справу Дмитра Реплянчука, який постраждав від дій поліцейських під час висвітлення судового процесу у Святошинському суді. Тоді його побили після штурму приміщення силовиками.

 

За даними Інституту масової інформації, зафіксовано 111 випадків перешкоджання журналістам за минулі сім місяців. 80% з них – випадки фізичної агресії. Минулого року до суду надійшло 14 вироків, у чотирьох випадках підозрюваних засуджено, переважно це штрафи.

 

Поговорити з учасниками вийшов речник МВС Артем Шевченко: "Підозра пред'явлена наразі двом, але слідчі дії тривають. Якщо будуть встановлені інші причетні, то їм також висунуть підозру". За його словами, обрання запобіжних заходів відбудеться 18 серпгя о 18:00 у Печерському суді. Також він попросив під час акцій максимально ідентифікувати себе як професійних медійників, надягаючи жилети, наліпки тощо. Фотографів він закликав займати такі позиції для зйомки, які мінімізують ризики, якщо акція динамічна і є можливість сутичок.

 

Слова Шевченка викликали обурення частини учасників акції. "А чи не є наліпка "преса" ціллю для поліції?" – запитав один із них. Шевченко розповів статистичні дані про стан розслідування злочинів проти журналістів. Водночас він не зміг відповісти, чи встановила поліція особу свого ж працівника, який свого часу задув газовим балончиком в обличчя фотографу Нужненку. "Наскільки мені відомо, тоді було службове розслідування… Слідство вело ДБР, СБУ, то вони мають встановити" – сказав Шевченко.