Форум: путівник

ut.net.ua
12 Вересня 2008, 00:00

 

 
Не бажаючи міняти місце дислокації і не дочекавшись обіцяного сучасного виставкового центру, Форум залишив головний майданчик – палац мистецтв – для книжкової ярмарки, проведення автограф-сесій і деяких семінарів. А сам, наче безжальний спрут, охопив своїми акціями всю центральну частину міста. Тепер від щасливих книгоманів та улюблених письменників не сховатися навіть у закладах громадського харчування.
 
Єдина можливість перепочити – „зависнути” в залах, де проходять мистецькі виставки. А їх, як ніколи, рясно. І вони напрочуд розмаїті: експозицію литовської книжкової ілюстрації та ретроспективу української графіки розгорнуто в музеї ім. Шептицького; виставку малюнків Юрія Чаришнікова до Старого Заповіту – у залі „УкрСоцБанку”. Порохова Вежа прихистила експозицію, присвячену „князеві слова” Збіґнєву Герберту. На „КомМісію 2008” до галереї „Пори року” запрошують тих, хто шанують комікси. В історичному музеї та Центрі міської історії Центральної та Східної Європи відкрито масштабний проект „Львів і львів’яни”, присвячений 150-річчю появи першої місцевої фотографії.   
 
Європейський бульйон
 
За кількістю непересічних подій Форум майже дорівнявся до європейських аналогів, але літературні зірки на кшталт Паоло Коельо, який приїздив кілька років тому, до нас поки не поспішають. Причина проста: відомі белетристи пропагують власну творчість переважно там, де вже існують переклади їхнього доробку. А в Україні з перекладами свіжини поки великі проблеми. Тому переважна більшість авторів, яких не зупинило те, що їхні імена і творчість не знані не тільки масами, але й видавцями, прибудуть, перш за все, себе показати.     
 
Демонстрації відбуватимуться в різних жанрах у межах Міжнародного літературного фестивалю. Зокрема, відвідувачів театрів ім. Леся Курбаса та „Воскресіння” тішитимуть класичними авторськими вечорами і побудованими на мовних контрастах читаннями-тандемами, коли нас сцені по черзі з’являтимуться українські та німецькі або французькі, шведські, польські, хорватські, австрійські, російські письменники.
 
Коли вони не озвучуватимуть твори, то братимуть участь у дискусіях найширшої тематики. До обговорення запропоновані питання в діапазоні від фемінізму та геополітики до риторичного „Чому жовта преса не пише про нових бойфрендів українських письменниць?” Останнє – з ряду анекдотичних, але інші спрямовують до серйозних роздумів. Як от „Україна, Росія: державні межі на літературній карті. Де вони?” за участі автора біографії царя Алєксандра I телеведучого Алєксандра Арханґєльского та Андрія Куркова і Володимира Цибулька. Або „Що таке Європа?” – на цю тему буде міркувати міжнародна команда, в складі якої – Нерія Путінайте, Давід-Дефі Гогібедашвілі, Адам Заґаєвський, Наталка Бабіна, Владімір Сорокін, Наталія Яковенко (всі дискусії відбудуться в конференц-залі „УкрСоцБанку”).
 
Концентрат по-українськи
 
У вітчизняних авторів є дві можливості не з’явитися на Форум – захворіти чи померти. Близько сотні діючих бойових одиниць презентуватимуть нові книги і напрямки, в яких вони працюють, в суворо визначених форматах – починаючи з осібних автограф-сесій, де письменники мають можливість подивитися в очі своїм читачам, до акцій на кшталт Республіки поетів (подвір’я Музею ідей), марафону „Західний фронт молодої поезії” (площа Ринок, біля фонтану Діана), проекту VideoPoezija (чорний зал театру „Воскресіння”), читань „Смолоскип молодої поезії” (Порохова Вежа) або „Висока полиця української поезії” (театр ім. Леся Курбаса).
 
Кожної години заплановано паралельне проведення не менше десяти заходів, але білого дня однаково всім не вистачило. Тому 13 вересня о 22-й, наприклад, „книжкові хробаки” окупують оглядовий майданчик Високого замку – там пройде гепенінґ „Опівнічний політ з Високого замку”. А спустившись до Порохової Вежі цієї ж ночі можна буде відвідати „Ніч поезії та музики нон-стоп”, яка триватиме до перших півнів.  
 
Аби привернути до себе якнайбільше уваги, українські автори освоюють несподівані простори. 13 і 14 вересня під час поетичного гепенінґу їхні голоси лунатимуть з вежі місцевої Ратуші. До тих, хто цьогоріч з 11 до 14 вересня до Львова не потраплять, письменники звертатимуться за допомогою всесвітньої мережі – чатитися будуть Ірена Карпа, Андрій Курков, Юрій Винничук, Яна Дубинянська, Тарас Прохасько, Юрій Іздрик, Мар’яна Савка, Артем Чех, Таня Малярчук, Іван Малкович, Микола Рябчук.      

Продовження статті читайте в наступному номері, 12 вересня.