Німеччина призупинила сертифікацію газопроводу "Північний потік-2" за домовленістю з "Газпромом". Про це 16 листопада повідомили на сайті регулятора.
Рішення ухвалили у зв'язку з тим, що Nord Stream 2 повинен мати відповідну законам ФРН організаційну форму.
"Регулятор продовжить процес сертифікації після завершення створення дочірньої компанії у ФРН для німецької частини магістралі", — пояснюють у повідомленні.
Що це означає для України
Президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Михайло Гончар у коментарі Тижню розповів, що будь-які паузи у процесі сертифікації грають на користь Україні.
"Там, де з’являється якась можливість загальмувати цей проєкт, його потрібно використовувати. Поки немає певності, чи буде продовжена сертифікація, чи вона буде знову перезапущена, тому що є різні читання. Зрозуміло, що німецький регулятор показав, що процедура має бути просто продовжена. Разом із тим, у Польщі вважають по-іншому, вони наполягатимуть на тому, щоб процес був перезапущений", — пояснює Гончар.
Читайте також: "Північний потік–2": політика чи бізнес-інтерес?
Експерт вважає, що німецька сторона може намагатися діяти максимально точно з точки зору процедури, щоб потім не потрапити під судовий прес позивних претензій польських учасників сертифікації. Адже подібний прецедент вже був. В Європейському суді в Люксембурзі п’ять років розглядали справу, пов’язану із газопроводом від Росії до Німеччини "Північний потік-1". Тоді у справі Польща проти Німеччини виграла Польща.
"Але як буде зараз, найближчі тижні покажуть", — наголосив Гончар.
Крім цього, Німеччина підтвердила, що Україну допущено до процесу сертифікації "Північного потоку-2". Про це 15 листопада заявив голова прес-служби німецького Федерального мережевого агентства Фіте Вульфа.
Читайте також: Михайло Гончар: "З формальної точки зору накриваються мідним тазом плани Росії щодо подальшого нарощування експорту газу в ЄС":
Гончар наголосив, що участь України в сертифікації цілком логічна.
"Ми хоч і не є членами ЄС, але разом із тим у нас є угода про асоціацію із Євросоюзом, і вона дає нам підстави брати участь у сертифікації", — зазначив експерт, хоч додав, що сумнівається, наскільки українська точка зору буде прийнята німецькою стороною.
"Дуже позитивно, що наші компанії беруть участь у сертифікації. Звісно, наївно розраховувати, що наші аргументи на 100% візьмуть до уваги. Але важливо, що наступний етап після сертифікації — затвердження в Європейській комісії, де у нас та у Польщі буде дещо більша свобода маневру", — підкреслив Гончар.