Формальне дотримання закону про мову не стає на заваді реальній русифікації – «Простір свободи»

27 Листопада 2020, 10:32

Формальне дотримання закону про мову не стає на заваді реальній русифікації українського телеефіру. Про це «Простір свободи» – рух добровольців» у Facebook у п’ятницю, 27 листопада.

 

Повідомляється, що рух «Простір свободи» раніше оприлюднив огляд «Становище української мови в Україні в 2020 році». Він зафіксував зростання частки російської мови в телеефірі. Української є значно менше за передбачені законом 75%. Частка української мови у прайм-таймі шести провідних телеканалів у жовтні 2020 року впала до 41%, натомість суто російськомовні програми становлять 46%.

 

 

Згодом Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що автори, проводячи власний моніторинг, аналізують ситуацію довільно, наприклад, взявши  8 годин мовлення шести телеканалів двома проміжками у довільно визначені дні. Натомість, для розуміння об’єктивної картини необхідно використовувати дані тижневого моніторингу в проміжках часу між 07:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00, а саме проаналізувати 105 годин ефіру кожного телеканалу, взятих протягом 7 днів поспіль у згаданих вище проміжках. Відтак, «невідповідна методика при здійсненні моніторингу призвела до викривлення реальної картини дотримання телеканалами вимог мовного законодавства»,  «зазначення недостовірних відомостей у огляді», які «поставили під сумнів виконання Національною радою своїх повноважень». Також, Нацрада провела власний аналіз ефіру телемовників, за яким виявила, що мовні квоти не порушені.

 

Своєю чергою, Рух зазначає, що метою моніторингу телеканалів було встановлення реальної частки часу програм українською мовою, а не оцінка дотримання закону в частині мовних квот.

 

«Ми прямо написали, шо «здійснюючи моніторинг, регулятор керується положеннями закону, який дозволяє зараховувати до квоти української мови програми, в яких українською мовою спілкуються ведучі програм (при цьому інші учасники можуть спілкуватися іншими мовами). Це, безумовно, спотворює реальну картину. І, відзначивши зростання реальної частки російської мови в прайм-тайм провідних телеканалів констатували: «отримані дані дають підстави зробити висновки, що чинний закон, який дозволяє вважати україномовними в тому числі й ті програми, які реально такими не є, насправді активно сприяє русифікації ефіру», – йдеться в повідомленні.

 

Наголошується, що законодавство дає можливість вважати формально україномовними не лише по суті російськомовні прямі ефіри, але й інші програми: частина сьома статті 10 Закону «Про телебачення і радіомовлення» допускає у формально україномовній передачі «використання інших мов без дублювання та озвучення» «у виступах, інтерв’ю, коментарях, поясненнях, запитаннях тощо осіб, які беруть участь у передачі (крім ведучих (дикторів) передачі), або в окремих репліках ведучих (дикторів) передачі в обсязі, обумовленому творчим задумом передачі».  Дія цієї норми припиняється згідно з законом про державну мову 16 липня 2024 року.

 

«Дивними є спроби Нацради розповідати незалежним спостерігачам, як їм «правильно» моніторити телеефір. Описаний у «позиції» Нацради визначений законом механізм тижневого моніторингу телеканалів стосується лише самої Нацради і лише моніторингу формального дотримання мовних квот і жодним чином не є догмою для інших досліджень. Твердження Нацради, що «для коректного порівняння з даними попередніх років» треба використовувати лише ту методику, яку застосовує Нацрада, є абсурдним», – йдеться в повідомленні.

 

Зазначається, що саме використання однакової методики впродовж 10 років дозволяє дивитися на український телеефір очима телеглядача, оцінювати реальну, а не формальну частку української мови в прайм-таймі.