Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) визнав нікчемними більш 150 угод на суму близько 20 млрд грн, укладених з метою виведення коштів з Дельта Банку. Про це повідомив ліквідатор фінустанови Владислав Кадиров на прес-конференції у вівторок.
"Була спроба вивести активи на суму близько 20 млрд грн, намагалися вивести забезпечені хороші кредити, платоспроможні кредити. Ми визнали ці операції нікчемними, припинили їх, розгорнули і повернули на баланс. Тепер вони у нас офіційно на балансі як заборгованість", – сказав він.
За словами Кадирова, зараз по цих угодах тривають судові розгляди.
Серед таких угод він назвав спробу компанії Cargill за рахунок акредитива вивести з Дельта Банку кредит на загальну суму понад $100 млн.
"Ми побачили, що ці акредитиви не мають юридичної сили, і подали до суду. В цілому на компанію Cargill було укладено 17 фіктивних акредитивів на загальну суму понад $100 млн. Це так зване "позабалансове схлопування" на суму близько 2,5 млрд грн, яку втрачає банк", – підкреслив В.Кадиров.
Крім цього, продовжив він, за аналогічною схемою були проведені угоди з Ощадбанком – на 2 млдр грн, компанією "Фокстрот" – на 2 млрд грн, Авант Банком – 0,5 млрд грн, а також з Державною іпотечною установою і оператором мобільного зв'язку МТС.
"Ощадбанк уклав договори поступки на хороші кредити, з хорошим забезпеченням – на 2 млрд грн. Наша комісія визнала ці договори нікчемними і, таким чином, ми повернули ці гроші на баланс. Ми боремося, щоб кредитором за цими кредитами залишився Дельта Банк, а не Ощадбанк. Ощадбанк не коментує ситуацію", – повідомив Кадиров.
Ліквідатор банку вважає: якщо Фонду вдасться повернути всю суму активів на баланс банку, то фінустанова зможе вирішити проблему четвертої черги (депозити більше 200 тис. грн), загальні вимоги якої, за попередніми оцінками, становлять 10-12 млрд грн.
При цьому Кадиров уточнив, що загальна сума затверджених акцептованих вимог складає близько 53 млрд грн.
У свою чергу, директор департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ФГВФО Наталія Соловйова повідомила, що подібні угоди, де акціонери підписують договори для здійснення схем з виведення активів, зафіксовані майже у всіх ліквідованих банках.
"Зараз, як тільки в банку починається проблематика, ми бачимо, що вже готується схема для невідображення активів на балансі", – зазначила вона.
За її словами, подібна ситуація, зокрема, зафіксована із заборгованістю авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" перед банком "Фінанси та Кредит" на $9 млн, яка рішенням суду вважається погашеною, в Імексбанку (усі – Київ), де кредит на 1 млрд грн проданий за 30 млн грн.
"Ми вважаємо такі договори нікчемними, а суд вважає по-іншому", – нарікає Фонд.
Раніше повідомлялося, що Вищий господарський суд Києва 27 січня 2016 розгляне справу про виведення компанією Cargill Financial Services International з Дельта Банку активів на суму 2,5 млрд грн,
Національний банк України 2 жовтня 2015 за пропозицією ФГВФО прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації Дельта Банку.
Дельта Банк заснований в 2006 році. Його найбільшими акціонерами до початку 2015 року були Микола Лагун (70,6059%) і Cargill Financial Services International, Inc. (29,3941%).
Згідно з даними Нацбанку України, на 1 січня 2015 року з розміром загальних активів Дельта Банк займав 4 місц (60,303 млрд грн) серед 158 банків, що діяли на той момент.