Фініш цінового ралі

ut.net.ua
10 Квітня 2009, 00:00
Квартири дешевшають у всьому світі. За даними дослідження компанії Knight Frank, на початок 2009 року зниження вартості житла зафіксовано у 80% країн, що входять до рейтингу. Для порівняння: рік тому лише третина локальних ринків демонстрували від’ємну цінову динаміку.
 
Найбільше в IV кварталі 2008 року подешевшала нерухомість у Латвії – понад 16%. До п’ятірки лідерів за темпами падіння цін також увійшли Гонконг (-12,8%), Ісландія (-11,3%), Естонія (-9,3%) та Україна (-9,3%). Мен­шими темпами дешевшало житло у Фінляндії, Греції та Іспанії: квартальне падіння не перевищувало 1–2%, хоча, за прогнозами експертів, протягом найближчого року нерухомість у цих країнах може подешевшати на 30%. У нинішньому обвалі цін на локальних ринках простежуються певні закономірності. Принаймні до обвалу події на них розвивалися за тим самим сценарієм: зростання іпотеки, галопуючі ціни, активізація спекулянтів тощо.
 
За даними Global Property Guide, з 1995 року житло в Англії у середньому подорожчало більше ніж на 250% – у Лондоні квадратний метр класу «люкс» у перерахунку на євро коштує близько 19 тис. Зростання цін у великих містах США з 1996-го по 2006-й – від 112% у Мінеаполісі до 264% у Лас-Вегасі. Нині середня вартість житла в центральних районах мегаполісів Штатів становить $14,8 тис. за квадрат.
 
В Україні вартість квадратного метра елітного житла (від 120 м2, центр Києва) з 2002 по 2007 роки, за інформацією Global Property Guide, зросла на 526%. Розігріта іпотекою ціна квадратного метра звичайної хрущовки за цей самий період підвищилася з $200–250 до $2500, тобто більше ніж удесятеро.
Глобальна криза ліквідності ознаменувала фініш десятирічної історії всесвітнього цінового ралі. Останні статті та звіти про Україну, Литву, Латвію, Естонію, Ісландію, Гонконг та інші держави на порталі Global Property Guide починаються словами «падіння» або «ціновий пузир».
 
«Усі ринки нерухомості світу відчують наслідки фінансової кризи», – йдеться в останньому звіті Knight Frank. Як приклад аналітики компанії наводять Дубай, де за підсумками 2008 року вартість нерухомості зросла на 60%, уточнюючи, що «більша частина цього приросту може зійти нанівець вже цьогоріч».

Жоден аналітик не береться прогнозувати, наскільки подешевшає нерухомість у тій чи іншій країні. У всіх державах зниження попиту на нерухомість у зв’язку зі згортанням кредитування посилюється розпродажем заставлених будинків і квартир комерційними банками. Тоді як підсумкове падіння цін на житло залежатиме від трьох чинників: докризової частки придбання нерухомості в кредит, рівня доходів громадян і темпів їхнього зниження. Наприклад, у США, де в кредит купувалися майже 100% житла, але рівень доходів знижується на лічені відсотки на квартал, нерухомість дешевшатиме приблизно такими самими темпами. В Ісландії, де доходи в доларовому вираженні зменшилися в рази, так само подешевшає і житло. Ситуація в Україні, найімовірніше, розвиватиметься за ісландським сценарієм.

[1267]

 
ДУМКА ЕКСПЕРТА

 

Марія КОНОВАЛЕНКО
Директор компанії «Мітропа Юкрейн»
Нерухомість в європейських країнах залишається найпривабливішою і як об’єкт інвестування, і як місце проживання. Особливо з огляду на падіння цін, що спостерігається нині у Великій Британії, Іспанії, Франції тощо. Офіційно зниження цін у цих країнах не перевищує 10–20%, але реальні договори іноді укладають за цінами, вдвічі нижчими за докризові. Складно прогнозувати, коли ціни сягнуть дна, але можна припустити, що протягом цього року нерухомість дешевшатиме. Слід зазначити, що після скасування довготермінових віз інвестування в німецьку та чеську нерухомість стало не таким популярним. Натомість українські інвестори дедалі частіше цікавляться нерухомістю в Панамі, де значно менше законодавчих перепон для отримання посвідки на проживання.
 
 
Олександра КРОТОВА
Голова представництва компанії Pafilia Property Developers
– На Кіпрі попит на якісну нерухомість стабільно перевищує пропозицію. Річ у тім, що розвинена індустрія туризму дає змогу інвесторам у кіпрську нерухомість отримувати дохід від здавання житла в оренду – 5–7% річних. За інформацією Департаменту реєстрації земель Кіпру, продаж житлових об’єктів порівняно із серпнем 2007 року знизився в середньому на 25%. Найбільше падіння зафіксовано на вторинному ринку, найменш торгованою виявилася курортна нерухомість віком 5–10 років. Можна очікувати подальшого зниження цін на старі, морально застарілі будівлі. Після досягнення цінового дна найповільніше дорожчатимуть об’єкти економ-класу в комплексах, що не вирізняються хорошим рівнем інфраструктури. Водночас ціни на нерухомість у дорогому сегменті й далі підвищуються: у 2009 році приріст становитиме 8–15%. Інвестиції у кіпрську нерухомість гарантують збереження вкладених коштів.