Маргарита Дикалюк головна редакторка «Тижня»

Фінансова підтримка, інвестиції та F16 протягом року: які програми для України підготували міжнародні партнери

13 Лютого 2024, 14:04

«Допомагатимемо стільки, скільки це буде потрібно» – основний меседж для України від представників союзних країн на форумі «Сталимо перемогу: від стійкості громадян до держави вдячності». Захід за ініціативи Мережі захисту національних інтересів «АНТС» пройшов у Києві 9 лютого.

Одна із дискусійних панелей була присвячена пріоритетам в міжнародній політиці громадянського суспільства протягом 2024 року. В обговоренні взяли участь представники Італії, Японії, Німеччини, Нідерландів. Говорили про необхідність підтримки України у війні, яку Росія веде проти цінностей міжнародних спільнот, надання фінансової та військової допомоги, продовження українських антикорупційних реформ та збереження курсу на децентралізацію.     

«Україна залишиться одним з головних пріоритетів G7, де цьогоріч головує Італія. Ми продовжуватимемо надавати повну економічну, політичну, гуманітарну підтримку. Також підтримуємо вступ України до ЄС та зусилля зі зближення з НАТО», – сказав Надзвичайний і Повноважний Посол Італії в Україні П’єр-Франческо Дзадзо.

Італія готова підсилювати локальну економіку в українських містах. Зокрема, Одеса має партнерський проєкт відбудови з Венецією. Планують також запустити програму відбудови Харкова.

Ключовим для України є продовження антикорупційних реформ, реформування судової та виконавчої гілок влади, створення справедливої системи для усіх. Сприяти появі якомога більшої кількості незалежних ЗМІ, сильного громадянського суспільства, широкого бізнес середовища. Це допоможе завоювати довіру як громадян, так й інвесторів та міжнародних партнерів, наголосили під час панельної дискусії.

Союзні держави висловили принципову готовність у допомозі проведення українських реформ. Також наголосили на необхідності посилення ролі громад та областей в Україні. Адже завдяки реформі децентралізації місцеві громади змогли продемонструвати стійкість у перші дні повномасштабної війни.

«Будемо сприяти розвитку місцевих громад, бо це важливо для процесу євроінтеграції України. Хочемо продовжувати реформу децентралізації, щоб робити процеси більш справедливими. Адже участь громадянського суспільства у діяльності регіонів показує, що люди можуть самі ставати рушіями змін, – каже Ремі Дюфло, заступник голови представництва ЄС в Україні. – Переговори про вступ до ЄС часом тривають десятиріччями, але у випадку з Україною це має виглядати інакше. Адже українське суспільство з 2014 року демонструє відданість європейським цінностям. Крім того, плануємо розширювати фінансову підтримку. Кошти надаватимуться одночасно з виконанням плану реформування, який готує український уряд».

Делікатним представники союзних країн назвали питання конфіскації російських активів. До прикладу, посол Італії наголосив, що дискусії щодо цього продовжуються, але необхідні рішення поступово та виважено приймаються. Складність полягає в окремих економічних та правових пунктах кожної окремої країни. З питанням конфіскації російських активів у 2024 році також продовжать працювати Нідерланди.

Читайте також: Відбудова України: як і за чиї гроші

«Десять років тому, після успішної Революції Гідності, РФ незаконно анексувала Крим. Треба пам’ятати, що Майдани відбувалася не тільки у Києві. Вони були в Донецьку, Маріуполі та інших українських містах. Тому Нідерланди продовжуватимуть сприяти створенню громадянського суспільства навіть під час війни. Мусимо переконатися, що Росія не матиме фінансів та технологій для продовження війни на виснаження. Ми повинні продовжувати санкції. Зараз працюємо над 14-м пакетом», – каже Есселін ван Ертен, заступниця голови місії Посольства Нідерландів в Україні.

Цьогоріч виклик для України той, що і торік – перемога у війні. Есселін ван Ертен наголосила, що Нідерланди уже підготували фінансову допомогу Україні. Також продовжуватимуть надавати військову підтримку. Вона наголосила, що протягом 2024-го в Україну надійдуть перші F16.

Додаткова складність цього року, про яку не говорили торік – людський капітал. Це не тільки про мобілізацію. Це про життя людей в українських містах.

«Підтримуємо мешканців Нікополя, Херсону, Краматорська. Намагаємося відновити безпечне  постачання води, збудувати необхідну інфраструктуру, сприяємо наданню допомоги задля збереження психічного здоров’я громадян. Люди мають залишатися в українських містах. Життя там має бути безпечним та повноцінним», – говорить заступниця голови місії Посольства Нідерландів в Україні.

Читайте також: Не план Маршалла. Що відомо про систему з відбудови України

Міжнародна спільнота переконана, що майбутнє світу залежить від результатів нинішньої війни. До прикладу, прем’єр-міністр Японії так сформулював політику своєї країни: «Те, що зараз відбувається з Україною, у будь-який момент може трапитися з Японією».

«Уряд Японії, посольство та компанії готові продовжувати надавати Україні фінансову підтримку, інвестиції та допомагати у реінтеграції українських ветеранів», – запевнив Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Японія в Україні Мацуда Кунінорі.

Цьогоріч 8 лютого виповнилося 120 років з дня, коли Японія розпочала протидію Російській імперії у російсько-японській війні. У протистоянні РФ зазнала поразки.

«Є багато подібного між Японією тоді та Україною сьогодні. Ми покладалися на партнерів: Сполучені Штати Америки, Сполучене Королівство. Адже не мали ресурсів, щоби фінансувати війну. Тому друкували цінні папери – військові облігації, які продавали Лондону та Нью-Йорку. Японія змогла виплатити борг цим країнам тільки у 1986 році. Отже, моя порада українським друзям – не турбуйтеся про фінансовий борг. Важливо зберегти довіру, яка є необхідною, щоб перемогти у війні та відновитися після неї», – наголосив посол Японії.