«Заходами, запропонованими Кремлем після грудневих протестів стало повернення прямих виборів губернаторів. Пропозиція все ще може бути трансформована під час проходження через парламент. До проекту вже додали норми про президентський «фільтр» або перевірку кандидатів, а партія «Єдина Росія» намагається заборонити безпартійним кандидатам обіймати посади губернаторів. Але якщо ця пропозиція виживе, губернаторські вибори можуть стати ще одним кроком в демонтажі «керованої» демократії за останнє десятиліття», – пише видання.
Економіст Міхаіл Дмітрієв вважає, що невдоволення наразі розповсюджується в провінції, і все більшій кількості людей набрид не Путін, а система, яка, ні їх думку «на них не працює».
«Хоча доходи в провінції різко зросли, провінційні росіяни нарікають на неадекватну систему охорони здоров’я та освіти, викривлену систему поліції та судів й відсутність інфраструктури. Багато регіонів спочатку вітали призначення Кремлем губернаторів. Сьогодні вони бачать у них високих намісників далекої влади, які теж їх підвели. Вибори губернаторів також поновлюються разом з іншою суттєвою поступкою: полегшення реєстрації політичних партій», – відмічає Financial Times.
На думку видання, це могло б допомогти «інституціоналізувати» групи, які вільно об’єдналися під час протестів в Москві. Це також може відновити явище, яке рідко зустрічається в епоху Путіна: нові політичні обличчя отримають підтримку на місцях перед ти як вийти на національний рівень.
Крім того, багато регіонів при Путіні переводили значну частину своїх доходів до федерального бюджету, відчуваючи як процвітає Москва за їх рахунок та підтримують гасло «Досить годувати Москву».
На думку Дмітрієва, результатом процесів в регіонах може стати асиметричний федералізм, коли регіони з великими середнім класом працюватимуть більшою мірою для місцевої демократії, а інші можуть залишитись більш авторитарними.
«Все це потребуватиме часу, і наразі може здаватися лише бажаннями. Доказом того, що це працює, можуть стати не перші конкурентні вибори, а другі, коли виборці зможуть викинути з влади недієздатних регіональних босів. Але той факт, що можливість цього вже можна хоча б обговорювати, свідчить про те, що сили, яких випустили назовні три місяці тому, буде не так легко запхати назад до пляшки», – пише видання.