Financial Times: кукурудза допоможе Україні зменшити втрати від спаду експорту металу та добрив

17 Вересня 2013, 14:33

За даними міністерства сільського господарства США зміни у погодних умов в Україні за останні кілька років зробили «вирощування кукурудзи привабливішим та менш ризикованим порівняно з іншими сільськогосподарськими культурами».

«Очікуваний врожай кукурудзи цього року складе 29 тонн і таким чином готує ґрунт для збільшення рівня експорту на 35%, що складе 18 тонн, підіймаючи східноєвропейську країну на друге місце у світі за рівнем експорту кукурудзи разом із Аргентиною та Бразилією», – пишуть Роман Олеарчик та Еміко Теразоно.

Вони стверджують, що "кукурудзяний бум є надією для України, яка  охоплена другою рецесією протягом останніх п’яти років, збільшенням дефіциту рахунку поточних операцій, а також уражена нещодавніми валютними потрясіннями на ринках, що розвиваються, що знизило валютні резерви Києва до небезпечно низького рівня».

Експорт зернових, що очікувано становитиме рекордні $5,5 млрд, за даними УкрАгроКонсалт – не зможе компенсувати різке зниження прибутків важкої промисловості та інших сировинних секторів. «Хоча, зважаючи на очікуване зростання рівня інвестицій у сільське господарство, зростання сектору може забезпечити диверсифікацію для економіки, яка вважається надто залежною від експорту сталі та мінералів», – наголошує The Financial Times.

Водночас Владімір Пантюшин, регіональний економіст із Barclays заявив, що «сільське господарство частково компенсувало спад рівня експорту металів і може розширити ці досягнення у коротко- або середньостроковій перспективі».

Очікується, що перші в історії країни судна, що транспортуватимуть кукурудзу до Китаю, покинуть порти наступного тижня у рамках $1,5-мяльярдної угоди «кредит в обмін на кукурудзу», узгодженої обома країнами ще минулого року.

Серед найбільших покупців українського зерна такі країни, як Єгипет, Іспанія та Ізраїль, проте виробники також експортують до країн Азії – Південної Кореї, Японії, Малайзії, завдяки конкурентоздатним цінам, порівняно із США та південноамериканськими країнами.

«Азійські імпортери, що традиційно залежні від США та Латинської Америки, також хочуть диверсифікувати джерела поставок після того, як найгірша протягом останніх 50 років посуха знищила урожай кукурудзи, що призвело до підйому цін. Зростання популярності України на світовому ринку сільського господарства привернуло увагу американської сільськогосподарської групи Monsanto, яка оголосила свої плани вкласти $150 млн у будівництво обладнання для виробництва насіння», – пише видання

Проте, кукурудзяний прорив відбувається не без проблем, оскільки інфраструктура України катастрофічно потребує інвестицій в обладнання, збереження зерна та логістику (порти, дороги і залізниця). Такі міжнародні трейдери, агробізнесові групи-лідери, як  Cargill, Archer Daniels Midland, Bunge вже працюють в Україні, проте потрібно більше.

«Уряд повинен покращити інвестиційний клімат в країні загалом та ще більше зменшити свою роль у секторі», – заявив партнер у компанії East Capital, яка управляє $5 мільярдами на ринках, що розвиваються Айварас Абромавічус у коментарі The Financial Times.