Financial Times: через марнотратство комунальних підприємств Україна щорічно втрачає 1% ВВП

24 Жовтня 2013, 15:25

За його словами, заохочення кількамільярдних інвестицій провідних енергетичних компаній світу (Royal Dutch Shell, Chevron, ExxonMobil, Eni і EDF) для розробки потенційно величезних запасів вуглеводню є рішенням проблеми "газової залежності" України від Росії, проте така ідея є довгостроковою. Значно простіше та швидше використовувати паливо більш ефективно.

«Україна споживає у кілька разів більше палива відносно до ВВП ніж сусідні Польща та інші країни ЄС. І підприємства, і побутові споживачі могли б стати більш ефективними», – стверджує Олеарчик

Поки що у збільшенні ефективності використання газу «лідирують величезні індустріальні гіганти країни, починаючи з металургійних заводів, які скоротили річне споживання газу з 9,6 млрд. кубометрів в 2005 році до 4,8 млрд. кубометрів минулого року», – пише він.

«Тепер увага переходить на підвищення енергоефективності в одному з найбільш марнотратних секторів економіки – побутовому опаленні та системі гарячого водопостачання, що були спроектовані  та побудованих за радянських часів», – вважає Олерачик.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України виявило, що споживання газу знизилося на 7,7% до 32 млрд. кубометрів газу протягом перших восьми місяців цього року. Імпорт, який йде в основному з Росії, також знизився на 29,7% за цей період і склад 15 млрд кубометрів. Проте, як зазначає Олеарчик, очікується, що імпорт може зрости з наближенням зими.

"Україна має один із найбільших житлових фондів у Європі (понад 10  мільйонів будівель), і це вкрай марнотратно. Незадовільний стан житлового фонду означає, що змарнована комунальними підприємствами енергія та урядові субсидії, які виплачуються їм та побутовим споживачам разом коштують 12 млрд гривень ($1,5 млрд.), або близько 1% ВВП", – зауважує Роман Олеарчик із посиланням на дані Міжнародного банку реконструкції та розвитку.