Фільм Сенцова “Носоріг” переміг на кінофестивалі у Швеції. Пригадуємо інші українські фільми, які перемагали на відомих міжнародних кіноконкурсах

Культура
19 Листопада 2021, 15:53

У четвер, 18 листопада, кримінальна драма режисера Олега Сенцова “Носоріг” перемогла на Stockholm International Film Festival у Швеції. Про це повідомляють на сторінці Стокгольмського міжнародного кінофестивалю.

 

Стрічка перемогла у номінації “Найкращий фільм” та отримала головну нагороду — Бронзового коня — за “жорстке відображення молодого героя, яке чудово розповідає історію корумпованого кримінального світу 1980-х і 1990-х”.

Виконавця головної ролі громадського активіста, лідера молодіжного націоналістичного руху “Гонор”, Сергія Філімонова визнали “Найкращим актором”.

“Ми показуємо правдиві 90-ті, де жорстокість була нормою, але не вмирала і надія”, – зазначили в описі фільму.

Стрічка заснована  на реальних подіях та розповідає про хлопця, який потрапляє в кримінальний світ. Там він починає свій кривавий шлях, який приведе його зовсім не туди, куди він очікував. 

Розповідаємо про українські фільми, які отримали перемогу на відомих зарубіжних кінофестивалях.

Читайте також: Українські кінокритики вп'яте проводять фестиваль найкращих українських та світових фільмів

“Плем'я”

 

“Плем'я” Мирослава Слабошпицького називають найуспішнішим фільмом в історії українського кіно, який отримав рекордну кількість нагород на міжнародних кінофестивалях. У рейтингу Rolling Stone 50 найкращих фільмів, знятих у період з 2010 року стрічка навіть випередила Тарантіно — його «Одного разу в Голлівуді» з Бредом Піттом і Леонардо Дікапріо йде у списку одразу за Слабошпицьким.

Головний герой, якого грає актор з порушеннями слуху, потрапляє у спеціалізовану школу-інтернат для підлітків з вадами слуху, де на нього чекають випробування злочинного світу і навіть перше кохання.

"Земля блакитна, ніби апельсин"

 

У 2021 році документальна стрічка "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірини Цілик отримала нагороду на кінофестивалі “Санденс” за найкращу режисуру (у категорії World Cinema – “Кіно зі всього світу”).

У стрічці показують історію 36-річної Ганни, яка сама виховує чотирьох дітей у прифронтовій зоні на Донбасі, де постійно лунають постріли. Війна на Сході змінила їхній побут, але не забрала любові до життя: вони грають на музичних інструментах і навіть знімають про себе аматорське кіно.

"Погані дороги"

 

Фільм Наталії Ворожбит "Погані дороги" отримав відзнаку за кращу новаторську картину у секції "Тиждень критики" на Венеційському міжнародному кінофестивалі.

Сюжет стрічки описує події що відбуваються з українськими мешканцями та військовими на Донбасі на фоні російсько-української війни.

Читайте також: Надія Парфан: "Документальне кіно може подарувати досвід катарсису"

“Атлантида”

 

Стрічка отримала нагороду на Венеційському кінофестивалі (найкращий фільм у секції “Горизонти”), а також стала лауреатом спеціального призу журі на міжнародному кінофестивалі в Токіо. 

У фільмі знімались непрофесійні актори — колишній розвідник, волонтер благодійного фонду допомоги армії “Повернись живим” Андрій Римарук, парамедик Людмила Білека і доброволець Василь Антоняк.

Це драма-антиутопія про події недалекого майбутнього, коли Україна повертає до свого складу окупований Донбас, уже непридатний для життя.

“Додому”

 

Фільм “Додому” (EVGE) режисера кримськотатарського походження Нарімана Алієва отримав нагороду за найкращий іноземний фільм Босфорського кінофестивалю у Стамбулі. Фільм також нагородили на німецькому “Кінофестивалю п'яти озер” у номінації “Кращий сценарій” та завоював нагороду за найкращий фільм на міжнародному кінофестивалі в Бухаресті.

Це повнометражний дебют режисера. За сюжетом, головний герой Мустафа, який втратив старшого сина під час військових дій на Сході України, вирішує поховати його на батьківщині, в анексованому Росією Криму. Разом зі своїм молодшим сином і тілом загиблого сина Мустафа вирушає на півострів.

"Цей дощ ніколи не скінчиться"

 

Стрічку режисерки Аліни Горлової "Цей дощ ніколи не скінчиться" визнали найкращим фільмом конкурсної програми First Appearance на Міжнародному кінофестивалі документального кіно в Амстердамі. Також він отримав нагороду за найкращий документальний фільм на 66-му Міжнародному кінофестивалі в Ірландії та у номінації "Найкращий повнометражний фільм" на фестивалі Festival dei Popoli у Флоренції.

Фільм описує подорож 20-річного Андрія Сулеймана та його родини у циклі “війна-мир”. Головний герой, який разом з батьком переїхав із Сирії до України, стикається з черговим військовим конфліктом як волонтер Червоного Хреста.

"Міф"

 

Український документальний фільм "Міф" визнали найкращим на кінофестивалі Figueira Film Art у Фігейра-да-Фош у Португалії. Режисери фільму — Іван Ясній та Леонід Кантер, який скоїв самогубство у червні цього року.

Документальна стрічка розповідає про життя оперного співака Василя Сліпака, який вирішив піти добровольцем на Донбаса та загинув від снайперської кулі на Донеччині.

У фільмі поєднали документальні кадри та анімацію, яку створив український карикатурист Юрій Журавель.

Читайте також: Харківський кінофест: в українському контексті і поза ним

“Донбас”

 

Фільм “Донбас” режисера Сергія Лозниці отримав нагороду на фестивалі у Каннах у номінації “Найкращий режисер”.

У стрічці реальне і вигадане змішуються воєдино у театрі абсурду “русского мира”, який панує у самопроголошених “народних республіках”.

"Із зав’язаними очима"

 

Фільм "Із зав’язаними очима" режисера Тараса Дроня став переможцем у номінації "Найкращий фільм" конкурсу Competition 1-2 на Варшавському міжнародному кінофестивалі.

Події стрічки розгортаються в сучасній Україні після закінчення війни. Головна героїня Юля – молода спортсменка “боїв без правил”, яка втратила свого нареченого на війні. Дівчина залишає спорт і починає нові стосунки, щоб звільнити себе від ролі вдови героя війни, яку нав’язує їй суспільство.

"Тільки Диво"

 

Сімейна різдвяна казка "Тільки Диво" режисерки Олени Каретник отримала нагороду в номінації "Краще візуальне рішення та операторська робота" на Міжнародному кінофестивалі для дітей та юнацтва WonderFest. Це дебютна художня повнометражка режисерки.

У стрічці змальовують історію юнака Северина та його сестри Аніки, які задля порятунку хворого батька, долають низку випробувань та потрапляють у вир пригод. Події фільму розгортаються в переддень свята Миколая. Під дією різдвяного дива головні герої не лише долають труднощі, а й знаходять справжнє кохання та будують міцну дружбу.

"Ізі"

 

Україно-італійську стрічку "Ізі" режисер Андреа Маньяні відзначили премією Kineo Diamond Award у номінації найкращий фільм-дебют.

Це перша офіційна копродукція України та Італії. Україна профінансувала фільм на 58%, 20% з яких надало Держкіно.

Стрічка розповідає про італійця-невдаху, який на прохання брата везе до карпатського села труну з тілом українця, який загинув у нього на виробництві. Дорогою з героєм трапляються пригоди.

“Стоп-земля”

 

Дебютна повнометражна стрічка режисерки Катерина Горностай “Стоп-земля” виграла головний приз на Міжнародному кінофестивалі “5 озер” в Баварії.

У фільм розповідають історію 16-річної школярки Маші, яка вчиться в звичайній київській школі в 11-А класі. Не почуватися дивно та відсторонено в колективі їй допомагають кращі друзі Яна та Сєня. Головна героїня закохується в однокласника Сашу.