Офіційно іспанська фієста триває з 6 до 14 липня. Під час релігійних урочистостей на честь святого Ферміна кількість мешканців Памплони, яку прославив у своєму романі Ернст Гемінґвей, за рахунок гостей з усього світу тимчасово збільшується вшестеро – до 1,2 млн осіб. Чоловіки, поки при тямі, розгулюють у білих штанях і червоних хустинах, пов’язаних на шиї, наче піонерські галстуки. Та головне – ранкові забіги з биками, після яких тварин відправлять на кориду, а люди самі йдуть розважатися, якщо витримають ці перегони. Тут на каліцтва зважати не прийнято.
Уся королівська рать
Після завершення турніру фієста поширилася всією територією країни. Особливо шаленіли вболівальники в Мадриді, де вшанування своїх футболістів плавно переросло в бійку зі своїми ж поліцейськими. Останні ніяк не погоджувалися на те, щоб молодь перекривала рух транспорту, палила сміттєві баки і трощила міське майно. В результаті Памплона повторилась, але наввипередки з фанами змагалися двоногі з гумовими кийками.
Повідомлення про 90 поранених радість довгоочікуваної перемоги не притлумили. Іспанська команда на полях Австрії та Швейцарії була найліпшою майже за всіма показ- никами. Кращий бомбардир першості – нападник Давид Вілья. Підопічні Луїса Арагонеса – єдині, хто не за- знали на чемпіонаті жодної поразки. Серед півфіналістів ЧЄ-2008 вони забили більше всіх (12) і пропустили менше всіх (3) м’ячів. Найшвидшим гравцем фіналу став півзахисник збірної Іспанії Андерс Іньєста – правий крайній піренейців мчав до золотої медалі зі швидкістю 29 км/год. Нарешті до символічної збірної турніру, котру обирають відомі тренери, ввійшли одразу дев’ятеро іспанців. Ще до початку фінального матчу гарячі іспанські вболівальники спробували допомогти, чим могли, своїй команді. Під відозвою до прем’єр- міністра країни Хосе Луїса Сапатеро зібрали понад тисячу підписів. Фани просили, щоб він не з’являвся на трибуні, бо це погана прикмета. Прем’єр зробив вигляд, що їх не почув, і при- був до Австрії разом з королем Іспа- нії Хуаном Карлосом і королевою Софією. Німеччина делегувала на футбольну зустріч президента Хьорста Келера і канцлера Ангелу Меркель. З-поміж інших знаменитостей на трибунах були присутні принц Монако Альберт II, співак Пласідо Домінґо, а також автори офіційної музики чемпіонату Європи – Шеґґі та Енріке Іглесіас. Уважно стежили за матчем і співчували своїм землякам 7-разовий переможець «Формули-1» Міхаель Шумахер, колишній тренер бундестіму Юрген Клінсманн і легенда німецького футболу Франц «Кайзер» Беккенбауер.
Прощання з Арагонесом
Фінальний поєдинок став останнім для наставника іспанців Луїса Арагонеса. І його підопічні зробили все, щоб їх керманич завершив свою тренерську кар’єру в збірній на мажорній ноті. Золоті медалі конти- нентальної проби піренейцям приніс результативний удар нападника Фернандо Торреса, який у першому таймі вичавив зі, здавалося б, безнадійного моменту максимум. Він відгукнувся на подовжню передачу Хаві Ернандеса, в блискучому стилі обійшов захисника Філіппа Лама й випередив воротаря Йєнса Леманна. Одним доторком – м’яч у сітці. «Прекрасне відчуття. Ми не можемо повірити, що добилися цього», – не приховував емоцій після завершення гри Торрес, маючи на увазі, як довго його команда чекала на свято. Його колега Давид Вілья не втримався від реверансу на адресу тренера. «Луїс – живий феномен. Дуже шкода, що він залишає свій пост» – підсумував найкращий бомбардир турніру.
Східні казки
Яскраве враження на цьому турнірі залишили турки й росіяни, котрі, попри невтішні щодо них прогнози, зуміли дійти до півфіналу. Команда Фатіха Теріма продемонструвала дива стійкості, перемігши в груповому турнірі Швейцарію та Чехію, а в плей-оф вибивши за серією пенальті сильних хорватів. П’ять мільйонів турецьких гастарбайтерів у Німеччині чекали чергової звитяги від своїх співвітчизників у півфіналі проти німців, але ресурси чудес рано чи пізно вичерпуються.
Після розгрому від іспанців у першому ж турі групового турніру росіяни, наче легендарні волзькі бурлаки, ухнули «Дубінушку» і згадали, що вони працюють футболістами. Пташенята Гуса Хіддінка особливо ефектно всипали одноплемінникам свого тренера, наочно довівши, що у великому спорті немає місця церемоніям.
Перед героїчним ривком наших сусідів на ЧЄ-2008 багато говорили про те, що натхненний суворим протестантським духом голландець прищеплює своїм хлопцям європейські цінності. Варто додати, що робить він це, наче лагідний Дідусь (прі звисько Гуса у збірній), не накручуючи хвостів та оповідаючи більше про пере- ваги, які мають тріумфатори чемпіонатів Європи та світу. Він, як ніхто інший, грамотно застосовує політику батога й пряника. Отримали на горіхи від іспанців – підйом не об 11.00, а о 9.45. Здолали греків – будь ласка, гуляйте, зустрічайтеся з дружинами, пийте пиво. Західна раціональність, пересадже на на ґрунт російського «авось» уже дає плоди. Принаймні троє з російської команди – Андрєй Аршавін, Роман Павлючєнко і Юрій Жирков – найближчим часом мають взятися за вивчення англійської. Їм реально загрожує переїзд до клубів, де відпо чивати на полі не дозволятимуть.