«Наша країна впорається з цією напастю! Тільки не слід піддаватися паніці», – благає президент Мексики у телезверненні до народу. Я слухаю виступ Феліпе Кальдерона у місті Вільяермосі, столиці мексиканського штату Табаско, де мешкає 620 тис. осіб. Травень тут – один із найспекотніших місяців. Уже встановилися фантастично дешеві ціни на грейпфрути, банани, манго, дині, кавуни – всього цього тут повно. Втім, як і м’яса.
Пси панікують
Тут свиню не обожнюють, як в Україні. Свиняче м’ясо в харчуванні не надто популярне, мексиканці віддають перевагу курячому й індичому або рибі, креветкам і лангустам. Але місцеве телебачення зараз транслює, як уряд Мексики, всі міністри їдять свинину: чинно і спокійно. Диктор закликає співвітчизників: «Беріть приклад!».
Тобто заборони на свинину в Мексиці немає, проте її настійливо рекомендують ретельно обробляти. Купити її, як і раніше, нескладно. У великих супермаркетах «Чедрауе», «Соріана», «Вальмар», «Ліверпуль» підтримується ідеальна чистота. Всі продавці у марлевих пов’язках. Безплатно за бажання видають такі самі пов’язки й покупцям – я теж отримав її разом з інструкцією, як нею користуватися.
Вільяермоса 2007 року постраждала від повені. Вода залила тоді 3/4 міста, у деяких місцях піднялася до двох метрів, крокодили плавали вулицями. Уся Мексика тоді прийшла на допомогу, але багато грошей розтягли чиновники всіх рангів. Мільйони песо випарувалися, як, на щастя, й вода, що відступила від міста.
Після повені вільяермоські собаки досі не можуть прийти до тями: коли проїжджає машина швидкої допомоги, починають вити. Різними голосами, надривно, з відчаєм.
Карнавали мінус
Два тижні тому в місті пройшов гучний карнавал. Їхали сотні машин із пістрявими манекенами, лунав сміх, були танці. Усе місто висипало на центральні вулиці. Але позаду йшла машина з лікарями й медсестрами. На кузові червоними літерами написане гасло: «За найменшої підозри на свинячий грип звертайтеся до лікарів!». Регіт припинявся там, де проїжджала ця машина…
Вочевидь, карнавал був останнім розважальним заходом у Вільяермосі цієї весни. На початку травня у місті мала відбутися святкова феєрія, щось на кшталт виставки досягнень народного господарства штату Табаско: з концертами, змаганнями на конях, півнячими боями, виборами «королеви краси» штату тощо. Феєрію скасовано. Зараз тут, як і по всій Мексиці, зачинено всі кінотеатри, музеї, культурні установи. Музичний центр «Одеса», який вже кілька років діє у Вільяермосі, теж поки що закрито до ліпших часів. Не проводяться політичні збори і мітинги. Не працюють туристичні центри. Позаминулої неділі я побував у заповіднику Ла Вента, який створив років п’ятдесят тому мексиканський поет і археолог Карлос Пейсельєр. Добре, що встиг: нині закриті всі популярні туристичні маршрути: Паленке, Ла Вента тощо. Торік туристична галузь дала Мексиці $13 млрд доходу, 2009-го, звісно ж, очікуються грошові втрати.
«Змушений брати з собою на роботу свою п’ятирічну доньку Памелу», – скаржиться мені службовець мерії Рікардо Гарсіа Санчо. Дитячі садки до 11 травня закриті, як і всі навчальні заклади: школи, університети. Можливо, карантин у школах буде продовжено.
Пан Рікардо повідомив, що збирається накупити продуктів на всі травневі свята й намагатиметься якнайбільше сидіти вдома. Такі самі плани «пасивних травневих канікул» озвучив Тижню працівник потужної нафтової компанії «Пемекс» П’єр Густав Логрес.
У місті – диво! – майже ніхто не курить. Кажуть, що подіяла потужна й тривала реклама в газетах і по телебаченню, спрямована проти курців. Зараз повсюдно стверджують, що свинячий грип особливо небезпечний для курців.
Залишилися без роботи повії. Місцеві мачо бояться користуватися їхніми послугами. Газети стверджують, що саме повії – рознощиці нового свинячого вірусу.
«Про свинячий грип забагато торочать, тому росте страх, – каже інженер-комп’ютерник Клотільда Кастиллєгос. – У нас у Вільяермосі поки що жодного випадку хвороби, а населення вже боїться, що влада приховує реальну інформацію». Палац Андреаса Граніеля Мело, губернатора штату Табаско, охороняє загін озброєних поліцейських. У губернатора штату, а також у мера міста відбулися екстрені наради щодо стану медичних установ.
Тиждень побував у центральному шпиталі штату Табоско, де місцевих мешканців лікують безплатно. Тут кваліфіковані лікарі, непогана апаратура. Для приїжджих родичів хворих вибудувано готель, також безплатний.
Заступник головного лікаря шпиталю Гаспар Гарсіа Галло каже, що вже приготовано палати для хворих на грип, є всі необхідні медикаменти. Усюди висять плакати, що попереджають про небезпеку. Однак хворих немає.
Поема про грип
Вільяермоса не піддалася паніці. Люди, як і раніше, літають до Мехіко, причому авіаквитки шалено подешевшали, а в супермаркетах наприкінці робочого дня стовпотворіння. Місцеві гітаристи, як звичайно, грають на вулицях в оточенні натовпу слухачів. По вівторках у музеї Карлоса Пейсельєра збираються місцеві поети. На останнім засіданні вони обговорювали, як допомогти населенню у часи грипу.
Вечорами кафе і бари заповнені вщерть. Я люблю пити каву біля магазину «Ліверпуль». У цьому кафе щовечора сидить старий Куартол Едікон. Сеньйор Едікон – багатій, любить побалакати. Колись він був відомим юристом. Біля нього завжди збирається купка людей. Останнім часом усі вони говорять переважно про свинячий грип. І тільки шофер-охоронець завжди байдужий до розмов. Для нього головне, щоб його заможного господаря ніхто не вкрав з метою викупу – таких випадків тут безліч.
…Чогось собаки почали вити. Мабуть, знову проїхала машина швидкої допомоги.
[1311]
Наші люди
За словами українського посла у Мексиці Олексія Бранашка, співробітники амбасади працюють у звичайному режимі. Але до 15 травня наш консульський відділ зачинено – українських віз не видають. Міністерства охорони здоров’я та закордонних справ Мексики постійно інформують українське посольство про епідеміологічну ситуацію.
У Мексиці на консульському обліку стоїть близько 250 українців, переважно це викладачі університетів, музиканти й українки – дружини мексиканців. Поки що хворих на новий вид грипу поміж українців у Мексиці немає.