Федір Веніславський: “Ми фактично дали зелене світло на створення в наступному році повноцінної системи територіальної оборони”

Безпека
19 Липня 2021, 16:31
У коментарі Тижню Федір Веніславський, депутат від фракції “Слуга народу” та член Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки зазначив, що головний плюс, який впроваджується від ухвали законів про національний спротив і збільшення чисельності військ ЗСУ це окремий рядок у державному бюджеті на 2022 рік на фінансування та створення повноцінних сил територіальної оборони і руху опору. Тому з першого січня 2022 року, коли закон почне діяти, вже буде правова база для створення всіх передбачених законом бригад територіальної оборони, та створення вертикалі управління сил руху опору. “Ми фактично дали зелене світло на створення в наступному році повноцінної системи територіальної оборони”, – зазначив депутат.

Національний спротив як родове поняття, що охоплює всі форми протидії громадян України будь-якому зовнішньому агресору, матиме чітку модель підготовки. Це загальна військова підготовка в школах, після якої буде забезпечено спеціальну підготовку саме військовослужбовців сил територіальної оборони і добровольців руху опору. Це важливо, враховуючи специфіку певних військових спеціальностей, необхідних для тероборони і відповідно базової фахової підготовки для руху опору, пояснив Веніславський.  Процес координуватиме командування Сил спеціальних операцій і буде готувати людей для протидії агресору на тимчасово окупованих територіях.

“Щоб бійці розуміли, як себе поводити, які конкретні дії вживати, це і буде включати підготовка сил руху опору, а тероборона – це військові спеціальності відповідних видів”, – зазначив член комітету.

 

 Читайте також: Денис Поданчук: «Основа Руху опору – це вмотивовані та навчені громадяни, які прагнуть найскоріше визволити країну від агресора»

 

Щодо використання зброї бійцями тероборони – наразі повний дозвіл закон не передбачає, тому добровольчі загони можуть використовувати лише мисливську зброю. Раніше у коментарі Тижню депутат фракції "Голос" та співавтор законопроєкту № 4504 Андрій Шараськін зазначав, що серед численних функцій, які на його погляд мала б виконувати армія на місцях, у прийнятому законі вирішується лише оборона та охорона стратегічних об'єктів. Щодо штатної зброї – порядок, місце і умови її зберігання буде визначатися командуванням ЗСУ. Однак такий дозвіл може поширюватись на бійців із прикордонних територій, каже Федір Веніславський:

“На прикордонних територія, де є вища загроза нападу ззовні, може зберігатись військова зброя бійцями тероборони вдома. В законі ми задали таку модель, щоб враховуючи загрози, це залишалось на розсуд командування сил тероборони та ЗСУ”. 

В цьому законі передбачено створення зон і районів тероборони, які координуватиме керівництво районних та обласних держадміністрацій. Нардеп відмітив, що територіальна оборона слугує і для ліквідації будь-яких надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру. Якраз в цьому випадку, коли йдеться про лихо, пожежу чи будь-яку іншу катастрофу, за рішенням командування зони тероборони і по узгодженню зі штабом, бійці можуть бути задіяні і в ліквідації наслідків цих надзвичайних ситуацій. А щодо військової загрози – закон визначає взаємодію між головними підрозділами:

“Діятиме чітка вертикаль: Президент України – Головнокомандувач ЗСУ – Командувач сил тероборони – командири бригад, батальйонів, добровольчих загонів. Це все чітко координуватиметься”