Національний спротив як родове поняття, що охоплює всі форми протидії громадян України будь-якому зовнішньому агресору, матиме чітку модель підготовки. Це загальна військова підготовка в школах, після якої буде забезпечено спеціальну підготовку саме військовослужбовців сил територіальної оборони і добровольців руху опору. Це важливо, враховуючи специфіку певних військових спеціальностей, необхідних для тероборони і відповідно базової фахової підготовки для руху опору, пояснив Веніславський. Процес координуватиме командування Сил спеціальних операцій і буде готувати людей для протидії агресору на тимчасово окупованих територіях.
“Щоб бійці розуміли, як себе поводити, які конкретні дії вживати, це і буде включати підготовка сил руху опору, а тероборона – це військові спеціальності відповідних видів”, – зазначив член комітету.
Читайте також: Денис Поданчук: «Основа Руху опору – це вмотивовані та навчені громадяни, які прагнуть найскоріше визволити країну від агресора»
Щодо використання зброї бійцями тероборони – наразі повний дозвіл закон не передбачає, тому добровольчі загони можуть використовувати лише мисливську зброю. Раніше у коментарі Тижню депутат фракції "Голос" та співавтор законопроєкту № 4504 Андрій Шараськін зазначав, що серед численних функцій, які на його погляд мала б виконувати армія на місцях, у прийнятому законі вирішується лише оборона та охорона стратегічних об'єктів. Щодо штатної зброї – порядок, місце і умови її зберігання буде визначатися командуванням ЗСУ. Однак такий дозвіл може поширюватись на бійців із прикордонних територій, каже Федір Веніславський:
“На прикордонних територія, де є вища загроза нападу ззовні, може зберігатись військова зброя бійцями тероборони вдома. В законі ми задали таку модель, щоб враховуючи загрози, це залишалось на розсуд командування сил тероборони та ЗСУ”.
В цьому законі передбачено створення зон і районів тероборони, які координуватиме керівництво районних та обласних держадміністрацій. Нардеп відмітив, що територіальна оборона слугує і для ліквідації будь-яких надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру. Якраз в цьому випадку, коли йдеться про лихо, пожежу чи будь-яку іншу катастрофу, за рішенням командування зони тероборони і по узгодженню зі штабом, бійці можуть бути задіяні і в ліквідації наслідків цих надзвичайних ситуацій. А щодо військової загрози – закон визначає взаємодію між головними підрозділами:
“Діятиме чітка вертикаль: Президент України – Головнокомандувач ЗСУ – Командувач сил тероборони – командири бригад, батальйонів, добровольчих загонів. Це все чітко координуватиметься”