Фаворити Урсули фон дер Ляєн: хто претендує на основні посади в Єврокомісії

Світ
4 Вересня 2024, 16:32

Наступного тижня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн має оголосити, хто з 26 номінованих майбутніх комісарів отримає посаду в її другій команді. Для неї це складна головоломка, оскільки фон дер Ляєн має збалансувати гендерні, партійні та географічні фактори. Крім того, національні лідери та кандидати, яких вони відправили до Брюсселя, торгуються за портфелі, сподіваючись отримати впливову посаду. Деякі дискусії відбуваються за зачиненими дверима, низка інших — публічно, щоб чинити тиск на фон дер Ляєн та її команду.

Як раніше заявила президентка Єврокомісії, її основними пріоритетами на наступних п’ять років стануть конкурентоспроможність, оборона та відкриття блоку для майбутніх членів ЄС. Через це посади, які передбачають контроль над грошима ЄС, є особливо бажаними для європейських столиць, пише Politico.

Хто змагається за основні посади від Урсули фон дер Ляєн?

Як пише видання Die Welt, глава Єврокомісії нібито вже ухвалила перші важливі рішення, про які стане відомо до кінця тижня. Відомо, що крім призначеного зовнішньополітичного представника ЄС, фон дер Ляєн матиме ще чотирьох виконавчих віцепрезидентів.

Зокрема, консервативний латвієць Валдіс Домбровскіс стане виконавчим віцепрезидентом, відповідальним за тему «Розширення та реконструкція України», а представниця соціалістів Тереза Рібера Родрігес, яка раніше була міністеркою з питань екологічного переходу в уряді Педро Санчеса в Мадриді, відповідатиме за галузь «Перехідний період», очоливши законодавчі пропозиції Єврокомісії щодо соціального, цифрового та екологічного переходу.

Ліберальний французький політик Тьєррі Бретон відповідатиме за тему «Промисловість та стратегічна автономія». Згідно з очікуваннями, новим комісаром ЄС з питань торгівлі стане голландець Вопке Хукстра, а новим комісаром ЄС з питань енергетики — колишній міністр промисловості Чехії Йозеф Сікела.

На Мароша Шефковіча зі Словаччини покладуть обов’язки щодо скорочення бюрократії та міжінституційні питання, а на Пйотра Серафіна з Польщі — бюджетні питання, зокрема переговори про новий семирічний бюджет ЄС.

Читайте також: Потужніше, ніж у 2019-му: Урсула фон дер Ляєн удруге очолить Єврокомісію

Крім останнього, серед номінантів на портфель з економіки є також чимало чинних та колишніх міністрів фінансів. Зокрема, прем’єр-міністерка Італії Джорджі Мелоні зробила ставки на члена своєї партії Рафаеле Фітто. За посаду також змагається австрійський міністр фінансів Магнус Бруннер, ексміністри фінансів Майкл Макграт з Ірландії та Марія Луїс Альбукерке з Португалії. Портфель у цій царині також хоче здобути колишній голова Рахункової палати Словенії Томаж Весел та ексміністр фінансів Нідерландів Вопке Хукстра.

Щодо посади комісара з питань оборони, то одним із сильних кандидатів є комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, заявив міністр оборони Латвії Андріс Спрудс в інтерв’ю виданню Politico.

Фон дер Ляєн також шукає надійну заміну польському комісару з питань сільського господарства Янушу Войцеховському, якого вона відсторонила під час свого першого терміну. На цей пост претендує член комітету з міжнародної торгівлі Європейського парламенту Крістоф Хансен з Люксембургу, а також колишній міністр сільського господарства Костас Кадіс з Кіпра та колишній єврокомісар Вопке Хукстра з Нідерландів. Однак вважається, що останній має більше шансів отримати роль, пов’язану з торгівлею, ніж з сільським господарством.

Боротьба за гендерний паритет

На перший погляд, Європейський Союз може здатися взірцем гендерної рівності, оскільки Урсула фон дер Ляєн очолює одну із найважливіших інституцій. Проте посадовиця під час формування нової Єврокомісії зіштовхнулася з викликом саме щодо гендерної рівності.

Експерти та політики, які погоджуються з баченням фон дер Ляєн, кажуть, що її комісія може виявитися менш колегіальною і, зрештою, менш ефективною через недостатню кількість жінок за столом переговорів.

«На жаль, рівність між жінками і чоловіками все ще розглядається як щось необов’язкове, або як щось одноразове», — заявила співробітниця з питань політики та кампаній Європейського жіночого лобі Джеромін Андольфатто.

Троє дипломатів, які розмовляли з Politico, заявили, що фон дер Ляєн тиснула щонайменше на п’ять країн ЄС, зокрема Словенію та Мальту, щоб ті розглянули можливість заміни висунутих ними кандидатів-чоловіків на жінок. Інші дипломати, чиновники ЄС та експерти також попередили, що фон дер Ляєн створила ситуацію, в якій національні столиці, схоже, кидають виклик її авторитету, ігноруючи її заклики відправити більше жінок до Брюсселя.

Читайте також: Литва запропонувала нищівного критика Кремля на посаду єврокомісара

«Це прохання, схоже, дало зворотний ефект, оскільки більшість країн відмовилися прислухатися до прохання фон дер Ляєн і надіслали лише одне ім’я (лише Болгарія публічно номінувала чоловіка і жінку)», — йдеться у матеріалі.

Серед причин, чому країни не зробили того, про що просила фон дер Ляєн — факт, що публічне оприлюднення двох кандидатів наражає на політичне приниження того, хто не отримає цю посаду, а також бажання «позбутися» якогось партійного діяча чи необхідність винагородити когось відповідальною посадою в Брюсселі, де середня зарплата комісара у 2023 році становила понад 25 000 євро на місяць без податків.

Тим не менш, останнім важелем для фон дер Ляєн є сподівання на те, що парламент зрівняє рахунок під час засідань, на яких він може накласти вето на кандидатів. Минулого разу так уже викреслили три імена зі списку.

«Немає встановленої дати, коли відбудеться голосування, але дебати триватимуть більшу частину вересня», — додає видання Associated Press.