Факти та емоції. Що точно відомо про можливу корупцію на харчуванні для ЗСУ

23 Січня 2023, 20:16

Зранку 21 січня у виданні ZN.UA опублікували матеріал журналіста Юрія Ніколова про ймовірну корупцію під час закупівель харчів для потреб низки військових частин ЗСУ. Матеріал одразу ж набув резонансу, новини з нього опублікували практично всі українські ЗМІ, а також багато коментували користувачі соцмереж.

Суть претензій

Юрій Ніколов – відомий журналіст та засновник проекту «Наші гроші», який спеціалізується саме на аналізі бюджетних закупівель. Його публікації часто стосуються можливої участі у корупції посадовців високого рівня. Серед іншого, його статті на ZN присвячено ймовірній корупції під час «Великого будівництва» – програми нинішнього президента Володимира Зеленського, а до того схемам часів Віктора Януковича.

Нинішня стаття написана на основі документів, які опинилися у розпорядженні автора, про закупівлю послуги організації харчування на 2023 рік для окремих частин ЗСУ на загальну суму 13,16 млрд грн. Ключові претензії до Міноборони такі:

  • Завищена ціна низки продуктів харчування. Цитата: «Ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними в 2–3 рази!» Автор зазначає, що відхилення цін Міноборони від ринкових минулоріч становило 20%. Середнього відхилення у нинішньому контракті не названо, але зауважується на різниці в цінах на певну категорію ходових товарів – буряк, картопля, яйця, курячі стегна тощо. За даними авторів статті та інфографіки до неї, ця різниця сягає від 20% (гречка) до 180% (картопля). Вказано, що порівнювали з роздрібними цінами у магазині «Сільпо».
  • Постачальник Міноборони ТОВ «Актив компані» має сумнівну історію. Статутний капітал – 1000 грн, анульоване свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок. Також компанія була фігурантом кримінального провадження Нацполіції щодо підробки документів у 2019-му. У статті доходять висновку, що «Актив компані», імовірно, є так званою прокладкою, яку створили професіонали сфери постачання харчів для військових». Раніше вона мала дрібні замовлення, а тепер отримала грандіозне, що співпало в часі з приховуванням інформації стосовно закупівель Міноборони у системі Prozorro.
  • Підписантом від імені міністерства є Богдан Хмельницький – глава департаменту держзакупівель. Він нібито уже є фігурантом кількох справ про неякісні закупівлі.

Наприкінці матеріалу пропонується звільнити міністра оборони Олексія Резнікова та повернути інформацію про ціну закупівлі одиниці товару в систему Prozorro.

Варто зауважити, що після старту активного обговорення у соцмережах, журналісти відкоригували інфографіку, прив’язану до статті. Зокрема, з неї зникло порівняння цін на консервовані овочі (горошок і кукурудзу). Причина такого рішення у статті не вказана. Сам текст не зазнав змін.

Порівняння нової (ліворуч) і оригінальної (праворуч) інфографік

Реакція Міноборони, «Актив компані» та міністра Олексія Резнікова

 22 січня оборонне відомство опублікувало офіційний коментар щодо публікації журналістів. Там не прокоментували оприлюднених фактів по суті, але зазначили, що відомості «розповсюджуються з ознаками навмисних маніпуляцій та вводять в оману». Повідомили, що міністр оборони закликав Комітет ВР з безпеки та оборони невідкладно провести слухання (вони відбулися у понеділок, 23 січня) щодо оприлюдненої інформації з запрошенням представників НАБУ та ДБР. Також:

«Міноборони готує матеріали до Служби безпеки України з метою проведення розслідування щодо поширення завідомо неправдивих відомостей, які наносять шкоду інтересам оборони в особливий період».

У компанії «Актив компані» також надали коментар виданню «Укрінформ». По суті він зводиться до такого:

  • Контракт з Міноборони передбачає не придбання конкретних харчів, а придбання послуги, яка включає вартість одного комплекту продуктів за Каталогом з переліком продуктів більше 400 найменувань. Постачання відбуваються не у тилові бази, а по всій країні, включно з територією бойових дій. Вартість одиниці послуги за контрактом з Міноборони складає 145,8 грн, при тому, що конкуренти по закупівлі пропонували ціну від від 151 грн до 162 грн за одиницю. Крім того, у вартість послуги також входить освіження (оновлення) фактично поставлених продуктів харчування, у яких спливає термін зберігання, шляхом їх заміни на аналогічні харчові продукти свіжого виробництва. Тому в компанії вважають, що з викладених причин порівняння цін на окрему одиницю товару у будь-якому супермаркеті із вартістю у контракті є «неправильним та маніпулятивним».
  • У компанії назвали недостовірною інформацію, що  вона є «прокладкою», перебуває за адресою масової реєстрації, має статутний капітал у розмірі лише 1000 грн. Розбіжність фактичної та юридичної адрес пояснили дотриманням безпеки за умов війни. Зазначили, що у них працюють 187 осіб, а у володінні понад 2000 м² складських приміщень, включаючи холодильні камери для зберігання продукції, що швидко псується. Зі складів щоденно відвантажують продуктів харчування в обсязі не менше 120 т, у розпорядженні є понад 70 вантажівок різної тоннажності.
  • Особу Хмельницького не коментували.

23 січня перед засіданням Комітету Ради з указаного питання позицію на сторінці у мережі фейсбук оприлюднив також міністр оборони Олексій Резніков. Він зазначив, що повну інформацію опублікує на засіданні комітету, а викладене є тією частиною, яку можна заявити публічно. Позиція міністра складається з шести пунктів. Ті, що стосуються публікації журналістів по суті, такі:

  • Не йдеться про постачання харчування у тилові частини, як зазначено у журналістському матеріалі. ППД може бути у Львові чи Житомирі, а фактичне перебування на лінії зіткнення – туди й поставляють. Це спричинює особливі вимоги логістики і ризики для бізнесу. Послуга передбачає не самі харчі, а доставку певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках – і приготування їжі. «Предметом закупівлі є вартість добового раціону для військовослужбовця. Цей раціон має чіткі критерії щодо калорійності та інших параметрів. Постачальники гарантують забезпечення добового раціону за певну суму. Минулого року ця сума складала 120 грн на військовослужбовця за добу. Цього року ми отримали пропозиції постачальників у діапазоні від 151 до 162 грн. на добу. У результаті проведення переговорів кінцева вартість послуги забезпечення харчування одного бійця на добу складає 145,8 грн», – йдеться у заяві. За словами міністра, показник зростання склав 21,5%, що менше показника інфляції у 26%. За його словами, у нинішніх восьми контрактах на харчування для ЗСУ, ціна на конкретні продукти різна через спеціалізацію різних компаній. Ціни аналізують спеціальні експертні установи, зокрема, Інститут судових експертиз імені Бокаріуса Мінюсту. Вони визначають ціновий діапазон: «Наприклад, на картоплю встановлено діапазон від 7 до 36 грн за кілограм, оскільки вона буває різних сортів. Це також один з продуктів, на який спостерігаються істотні сезонні коливання ціни (у контракті Міноборони ціну зафіксовано на рік – Ред.)». Також за його словами, журналісти допустили помилки під час порівнянь та висновків. «Порівнюються неспівставні речі. Ціни за банку чи пляшку фасованої продукції з ціною за кілограм. Ціни за літр з ціною за кілограм. Ціни за вагу нетто з ціною за вагу брутто, та ін… Те, що в публікації «Дзеркала тижня» було пораховано як 0,2% вартості контракту – це приготування їжі постачальником у кількох військових частинах, де з різних причин готують зовнішні підрядники. А зовсім не доставка продуктів. Це ще одна груба помилка, яка вводить в оману».
  • Коментаря щодо ТОВ «Актив компані» немає.
  • Особу Хмельницького Резніков не згадує. При цьому міністр не каже прямо, але його слова можна інтерпретувати як звинувачення у політичній вмотивованості публікації. Зокрема, він каже, що міністерство «не вперше переживає штучну інформаційну атаку під вигаданим приводом». У кількох місцях згадується про відмову Міноборони від єдиного постачальника наприкінці 2021-го, що призводило до монополії у питанні продовольчої безпеки. Тоді нібито також відбувалася інформаційна атака на міністерство. «Щось подібне було і восени, коли в управління Міністерству передали низку активів, критично важливих для обороноздатності. Нас абсолютно безпідставно атакували влітку, коли поширювали чутки про недостатній контроль над озброєннями. Тобто, нічого нового», – йдеться у тексті.

По скільки яйця?

 Найбільш масовий резонанс з усієї публікації про закупівлі ЗСУ спричинила ціна яєць. Згідно з викладеним, вона становить 17 грн за штуку або 170 грн за десяток. Такого рівня ціна не сягала навіть у момент найбільшого здороження влітку 2022-го. Позиції сторін щодо яєць серйозно розійшлися.

У заяві «Актив компані» обмежилися тим, що зазначили: з моменту укладання договору не продали жодного яйця за ціною 17 грн. Вказали і те, що рекомендованою ціною від Інституту Бокаріуса є 9 грн за штуку.

У заяві ж Резнікова сказано про «технічну помилку». Далі цитата: «Яйця – єдина категорія з каталогу, яка у додатку до угоди обраховується в штуках. Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю». За словами Резнікова, кілограм – це близько 20 яєць, а отже справжня ціна 85 грн за десяток. Помилку нібито помітили ще наприкінці грудня, а зараз: «Постачальник просить виправити помилку, адже внаслідок помилки згідно договору він мав би постачати курячі яйця до армії по 17 грн за кілограм».

У деяких країнах Європи та світу яйця дійсно продають на вагу. Проте для України це виглядає дивним. Крім того, автор публікації у ZN Юрій Ніколов опублікував аналогічні контракти Міноборони за попередні періоди з 2021-го. Там ніяких помилок не припускалися і за однакової структури документу, ціна в перерахунку на штуку відповідала середньоринковій.

Стосовно наявності кримінальних порушень, остаточну крапку поставлять правоохоронці. Зокрема, у НАБУ повідомили, що почали перевірку закупівлі ще до публікації у пресі, як частини іншого кримінального провадження. «З огляду на резонанс про можливі зловживання Міноборони при закупівлі продуктів харчування для військових, повідомляємо, що така інформація відома НАБУ і САП, вона досліджується в межах кримінального провадження, розпочатого за власними напрацюваннями, до оприлюднення в медіа».

Політична боротьба також уже триває. І сам автор первинної публікації Ніколов і низка його однодумців вже прямо звинувачують у корупції Резнікова на сторінках у соцмережах:

«В общім, пан міністр довів, що він не хоче боротись з проблемою корупції. Своїм постом він довів, що сам є частиною проблеми. І зараз просто намагається відпетляти так, щоб не руйнувати вибудованих схем», – Ніколов.

«Своїм постом Резніков чітко довів, що сам є частиною схеми. Безвідносно того чи збирався він на ній «заробити» особисто, зараз міністр захищає і схему, і її виконавців (про це згодом)», – глава ЦПК Віталій Шабунін.

Що ж до політичної позиції Резнікова, то він у свою чергу, пов’язує скандал з питанням постачань зброї для України: «Публічне вкидання інформації про начебто завищені у 2-3 рази ціни почалося ще в середині минулого тижня. Тобто не після, а до Рамштайну, саме коли тривало уточнення домовленостей». Тут слід зазначити, що Міноборони за мінімум тиждень не відповідало на запит журналістів на коментар до публікації, про що повідомив Ніколов.

Окрім слухань на Комітеті ВР з нацбезпеки, у вівторок, 24 січня, відбудуться також слухання у комітеті з антикорупційної політики. Не виключено і створення парламентської ТСК.

Автор:
Тиждень