Реформу сільського господарства варто розпочинати з реформи аграрної освіти. Про це заявив в коментарі Тиждень.ua радник правління з сільськогосподарських питань «Креді Агріколь Банк» Жан-Жак Ерве.
За його словами, зміни варто розпочинати з реформи аграрної освіти.
«Я б скоротив кількість аграрних університетів. Це нічого не коштує. Менше ніж 10% випускників цих вишів йдуть працювати у сільське господарство, тож багато грошей витрачається не за призначенням», – зазначив Ерве.
«По-друге, я б, напевно, запропонував більшості державних службовців приєднатися до технічних та науково-дослідних центрів без повноважень контролю, тому що контроль і підпис є початком корупції. Я хотів би зупинитися на придушенні корупції», – додав фахівець.
За його словами, для ефективного розвитку сільського господарства Україні необхідний новий закон про оренду землі.
«Закон мав би передбачати, що фермер, який орендує землю, може орендувати її щонайменше на 10 років. Я б зробив прозорою та демократичною систему прийняття рішень, так щоб ділянка землі, яка скажімо складається із 50 паїв могла б бути надана якомусь фермеру. Наприклад, я запропонував, якщо 70-75% власників невеликих паїв у полі погоджуються надати землю якомусь фермеру в оренду – це добре і це рішення кожного. Після цього починається закон і це робитиме речі зрозумілішими», – пояснив експерт.
«Я не враховую кадастр. Якщо можливо використовувати кадастр – то добре, але якщо ні, – то це не проблема», – додав він.
«Дуже легко зробити це все прозорим, зрозумілим і таким, що буде базою для кращою оцінки ціни землі. Замість використання традиційної оцінки, яку зробили 20 років тому і яку переоцінюють щороку відповідно до відсоткових ставок Національного банку України, що є просто дурною системою. Коли Ви зрозумієте, скільки вам треба платити, щоб орендувати землю, то з цього ви можете зробити висновок, яким має бути капітал, який ви маєте інвестувати, для того щоб отримати право використовувати землю», – впевнений Ерве.
«Таким чином, це буде зрозуміліше і тоді ми можемо обговорювати питання продажу чи не продажу землі протягом 10-15 років, після доволі довгого досвіду винаймання землі за прозорими умовами. Крім того, я б переглянув питання податку на додану вартість», – резюмував експерт.