Facebook Papers свідчать, що компанія знала про шкоду від її соцмереж. Чим це загрожує техногіганту

Світ
26 Жовтня 2021, 20:13

25 жовтня низка видань опублікували оновлену інформацію щодо Facebook Papers. Скандал розгорівся довкола колишньої менеджерки із продуктів компанії Facebook Френсіс Гоґен, яка оприлюднила внутрішні документи соцмережі та заявила, що в компанії більше турбуються прибутком, а не протидією ненависті та дезінформації.

Як пише CNN, Facebook знав про те, що платформу використовували для торгівлі людьми щонайменше з 2018 року. Йдеться про контент, пов'язаний із так званою "домашньою підневільною працею" (domestic servitude). Це форма торгівлі людьми, яких використовують для роботи в приватних будинках з використанням сили, шахрайства, примусу чи обману. У 2019 році Apple пригрозила позбавити Facebook та Instagram доступу до App Store, через які компанія щорічно охоплює сотні мільйонів користувачів. 

В документах описано, що жінки, яких продають таким чином, зазнають фізичного та сексуального насильства, їх позбавляють їжі та зарплати, а проїзні документи вилучають, щоб вони не змогли втекти. На початку цього року у внутрішньому звіті Facebook зазначалося, що прогалини у виявленні осіб, які займаються “домашньою підневільною працею”, все ще існують. Також детально описувалося, як платформи компанії використовуються для пошуку, купівлі та продажу того, що в документах Facebook називають “домашньою прислугою”. Навіть коли у звітах згадувались зафіксовані випадки сторінок в Instagram, які продавали “домашніх працівників”, в компанії на них не реагували та зазначали, що такі облікові записи не порушують внутрішньої політики.

Також виявлено серйозні проблеми з неангломовними модераторами компанії – вони отримували надто низьку зарплату в порівнянні з тими, хто працює з англійською мовою на американський ринок. Найнижчий заробіток якраз в україномовних модераторів, які також не отримують премії за білінгвізм. “Наприклад, в Індії, яка представляє найбільшу базу користувачів соцмережі, у Facebook протягом кількох років не було класифікаторів мови ненависті для хінді та бенгальської, двох найпопулярніших мов країни, якими спільно розмовляють понад 600 мільйонів людей”, – пише CNN. Ці та ще низку інших звинувачень Марк Цукерберг відкидає і зазначає, що вони зовсім не відображають його компанію та що звинувачення є нелогічними.

Читайте також: Дослідження ОПОРА: Чому Facebook продовжує масово видаляти акаунти

IT-аналітикиня та доцентка Школи журналістики та медіакомунікацій УКУ Надія Баловсяк у коментарі Тижню стверджує, що поки складно передбачити, якими будуть наслідки для компанії, однак імовірних сценаріїв наразі є кілька:

“Френсіс Гоґен свідчила в Конгресі. Я впевнена, що покличуть і Цукерберга. А найголовніше – активізуються старі розслідування стосовно компанії, її монопольного положення та інших речей. І конкретні кроки будуть. Якими вони будуть – сказати важко. Я бачу два варіанти – формальний, коли компанію зобов’яжуть додати іще одне повідомлення про те, що вона використовує алгоритми відбору контенту чи ще щось таке. І реальні – не виключено й примусове розділення або щось ще. Але реакція регулятора точно буде”.

Раніше закордонні медіа оприлюднили спільні дослідження Facebook Papers, де стверджувалось, що компанія знала про шкоду здоров’ю дітей, особливо дівчат-підлітків від соцмережі Instagram, користування якою може призводити до депресії та інших психологічних проблем.

“Публічно Facebook постійно применшував негативний вплив додатка на підлітків і не публікував свої дослідження або не оприлюднював їх для науковців чи законодавців, які просили про це”, – пише The Wall Street Journal.