ФАБи на городах та дрони над головою: як виглядає евакуація із прифронтових населених пунктів Донеччини

20 Вересня 2024, 10:37

У новому репортажі проєкту “Український Свідок” — прифронтові Селидове, Курахове та Гірник, що у Донецькій області. Вони фактично знаходяться на лінії фронту: на вулицях, якими їхали журналісти, буквально за кілька днів до зйомок ще знаходились російські солдати.

Волонтери із благодійного фонду “Добра Справа”, зокрема пан В’ячеслав, займаються їхньою евакуацією. Він евакуює людей із небезпечних зон вже понад два роки. “Мене самого у 2022 році вивезли із Соледара, — згадує В’ячеслав. — Дім та гараж згоріли. На мені тоді були лише шорти.” 

В’ячеслав має автобус на 16 місць. Отже, за одну поїздку він може вивезти до 13 людей, оскільки решта місця — це для валіз. “Все залежить від кількості заявок, — розповідає волонтер. — Буває, їжджу щодня. Сім’я моя ставиться до цього нормально, вже звикли.”

“Росіяни вже заходили у місто, — каже В‘ячеслав, коли знімальна група рушить Селидовим. — Там були ДРГ, десь вони вже закріплювались. Проте наші хлопці їх звідти повиганяли.”  Не зважаючи на це, росіянам вдалося захопити прилеглі терикон та шахту.

Житель Селидового на ім’я Віталій, якого В’ячеслав евакуйовуву разом із його матір’ю, пенсінеркою на ім’я Ніна, розповів чому вирішили виїжджати: пожежу у їхньому будинку згоріла стріха. “Ба більше, немає а ні опалення, а ні світла, а ні води, — розповідає жінка. — За водою треба йти два кілометри.”

Перед тим, як їхати, Віталій показав свій город: туди впала ФАБ-1500. “Це було навесні, — каже чоловік. — Бомба впала і не розірвалась.” Зараз на місці падіння снаряду ростуть кавуни. 

Мешканка Гірника на ім’я Віта, яка виїжджає разом із сім’єю та вівчаром, лишає ключі від будинку сусідці. Та разом із матір’ю лишається у місті. “Я в Україну, — каже Віта сусідці. — Я житиму тільки в Україні.” На брамі та на подвір’ї її будинку написи “люди” та “тут живуть люди”. Та окупантів це не зупинило: через годину після того, як знімальна група разом із В’ячеславом та евакуйованою родиною поїхала, росіяни рознесли будинок снарядом.


«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.