Губенко Дмитро редактор відділу "Світ"

«Евіан» паризького розливу

ut.net.ua
12 Вересня 2008, 00:00

 

Очікування, які єврооптимістична частина українського суспільства та політикуму покладала на Евіанський саміт, не справдилися. На жаль, 9 вересня не увійде в підручники істо рії як день європейського тріумфу України, та й сам саміт несподівано перетворився з Евіанського на Па ризький. Через затримку керівництва Евросоюзу у Тбілісі зустріч на передодні було перенесено з курортного Евіана, де розливають всесвітньо відому мінеральну воду, до Парижа.
 
Результати саміту, однак, були традиційно водянистими. Україна, зокрема, так і не дочекалася від ЄС ви знання перспектив свого членства у цій організації. Будь-які згадки про це ще напередодні саміту були вилучені з проектів підсумкових доку ментів на вимогу Нідерландів. Утім, важливі речі на саміті все ж таки обговорювали. Як-от угода про асоціацію, яку мають підписати в другій половині наступного року.
 
Поки що незрозуміло, який саме сенс вкладає у цей термін Брюссель. За словами президента України Віктора Ющенка, новий документ буде аналогічним тому, який ЄС укладав у 1990-х роках із країнами Центральної та Східної Європи, що згодом стали членами Євросоюзу. «Нас тішить така амбіція й такий характер цієї угоди», – сказав Ющенко. А от президент Франції Ніколя Саркозі висловився загадково: нова угода про асоціацію між Україною та ЄС не закриває їй шляху для вступу до ЄС, але і не відкриває.
 
За словами Ющенка, угода готова на 65%. На сьогодні вже майже завершені її розділи щодо юстиції, свободи та безпеки, а також значна частина розділу про економічну та галузеву співпрацю. Натомість переговори щодо глибокої та комплексної зони вільної торгівлі, яка стане частиною нової угоди, розпочалися тільки в лютому цього року, тобто після вступу України до СОТ. Це найскладніша ділянка роботи для українських дипломатів, адже пере говори доводиться вести ледь не щодо кожної товарної групи. Французький президент у Парижі не тільки розчаровував, але й поті шив українців. Саркозі пообіцяв Києву безвізовий режим. І хоч поки йдеться лише про «початок діалогу щодо започаткування безвізового режиму для коротких поїздок між ЄС і Україною як довготермінової перспективи», але це вже великий крок уперед. Донедавна така обіцянка виглядала неймовірною.
 
А ще в результатах Паризького саміту був відчутний смак «Боржомі». Подіям у Грузії Європейський Союз і Україна присвятили окрему заяву, в якій висловили глибоке занепокоєння «відкритим конфліктом, що спалахнув у Грузії, застосуванням сили внаслідок цього конфлікту та реакцією Росії». Та й тези про підтримку суверенітету й територіальної цілісності України були включені до підсумкового документа саміту явно з розрахунком на кремлівську аудиторію.