EUobserver: чотири країни ЄС готові підписати угоду про асоціацію з Україною

26 Листопада 2012, 11:44

За інформацією видання, кілька країн ЄС прагнуть підписати договір між ЄС та Україною восени, незважаючи на ерозію демократичних стандартів в Україні. Джерела повідомили EUobserver, що Чеська Республіка, Литва, Польща і Словаччина хочуть підписати торгову угоду і угоду політичну асоціацію на саміті країн Східного партнерства, який відбудеться у Вільнюсі восени (2013 року – Ред.) за головування в ЄС Литви.

«Ми не вважаємо (договір) подарунком для українського уряду, але більше способом відкриття перспектив для українських громадян та запровадження європейського порядку денного для українського керівництва», – заявив високопоставлений дипломат з однієї з чотирьох країн.

«Одним з оптимістичних сценаріїв було би підписати угоди про асоціацію у Вільнюсі не тільки з Україною, але і з Молдовою, Грузією та Вірменією одночасно», –  заявив контакт в Європейській службі зовнішніх дій.

Швеція, Фінляндія, Данія та Нідерланди вважають, що угоду про асоціацію треба заморозити після того, як українська влада ув’язнила своїх політичних супротивників і провела парламентські вибори на свою користь.

Скандинавсько-голландська група планує під час обговорення України міністрами закордонних справ ЄС у грудні цього року висунути суворі критерії для договору, такі, як свобода для колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко і реформа судової системи. Деякі з них також прагнуть скасувати візит Януковича до Брюсселя на саміт Україна-ЄС в лютому або березні.

«Ми розчаровані українським керівництвом… вони досі не виконали критерії, які були висунуті. Я не думаю, що саміт буде доцільно проводити в цей час», – відмітив скандинавський дипломат.

Зі свого боку Франція і Великобританія підтримують переговори на низькому рівні, в той час як Німеччина досі не визначилась.

Один з дипломатів відмітив, що коли канцлер Ангела Меркель зустрілася з польським лідером Дональдом Туском в Берліні 14 листопада вона висловила підтримку порядку денному Вільнюса.

Між тим на з'їзді провідних українських бізнесменів у Лондоні минулого тижня обговорювали побоювання, що ЄС може накласти заборону на поїздки членів номенклатури Януковича. Але європейські дипломати сказали, що про санкції не може бути й мови.

«Я нещодавно був у Вашингтоні, де я чув, що деякі недержавні організації та окремі конгресмени пропонують цей крок. Але це не позиція Держдепартаменту. В Європі ми розуміємо, що це призведе до сценарію білоруського типу, чого ми хочемо уникнути за будь-яку ціну», – відмітив дипломат ЄС.