Щороку Рада з міжнародних відносин (The Council on Foreign Relations, CFR) звертається до експертів з зовнішньої політики з проханням визначити тридцять поточних або потенційних конфліктів щодо їхньої ймовірності або ескалації в наступному році та потенційного впливу на національні інтереси США. На думку аналітиків, адміністрація Дональда Трампа все ще має ризик зіткнутися з серйозною міжнародною кризою, в якій президентові доведеться боротися з болісним рішенням щодо того, чи зобов'язати Сполучені Штати взяти на себе нове і потенційно дороге військове втручання. Зокрема, указ про виведення американських військ з Сирії вже підписано, а обговорення про зменшення кількості військ в Афганістані досі тривають. Між тим, держсекретар Майк Помпео напередодні оголосив, що майбутні візити до низки країн Близького Сходу є частиною стратегії Вашингтона у формуванні глобальної антиіранської коаліції. Такі рішення неминуче вплинуть на майбутні ескалації на міжнародній арені.
Читайте також: "Шатдаун" у США
Так, серед основних висновків цьогорічного опитування найголовнішою визначили загрозу надзвичайної руйнівної кібератаки на критичну інфраструктуру США. Крім того, попри посилення побоювання щодо зростаючого геополітичного суперництва між Штатами та Китаєм, лише одна обставина – збройне протистояння в Південно-Китайському морі – вважається найнебезпечнішою. Однак занепокоєння експертів щодо можливого протистояння США та Росії не зросло у цьому році. Водночас потенційні кризи на Близькому Сході та в Північній Африці викликали більше занепокоєння, ніж у будь-якому іншому регіоні. Крім того, респонденти мали можливість запропонувати додаткові потенційні кризи, які на їхню думку, також вимагають уваги. Найбільш часто згадувалася політична нестабільність у ЄС через популістські і антиімміграційні настрої та внутрішня нестабільність в Саудівській Аравії після міжнародного протесту через вбивство Джамала Хашукджі і вивчення кампанії режиму в Ємені.
Зокрема, на першому рівні серед оціночних ризиків (вплив: високий, ймовірність: помірна) опинилися такі можливі конфлікти: кібератака на критичну інфраструктуру та мережі США; відновлення напруженості на Корейському півострові після краху переговорів про денуклеаризацію; збройне протистояння між Іраном і Сполученими Штатами або одним з його союзників щодо участі Ірану в регіональних конфліктах; збройне протистояння над спірними морськими районами в Південно-Китайському морі між Китаєм і одним або більше претендентами на Південно-Східну Азію (Бруней, Малайзія, Філіппіни, Тайвань і В'єтнам).
Читайте також: Андреас Геггман про кібербезпеку
Водночас на тому ж рівні додається перелік тих криз, які мають помірний вплив та високу ймовірність. Так, йдеться про продовження насильницького переозброєння урядового контролю в Сирії, що призвело до подальших жертв серед цивільного населення та посилення напруженості між зовнішніми сторонами конфлікту. Крім того, експерти наголошують на поглибленні економічної кризи та політичної нестабільності у Венесуелі, що призвело до жорстоких громадянських заворушень та збільшення відтоку біженців. Разом з тим, відзначається погіршення гуманітарної кризи в Ємені, посилене постійним іноземним втручанням у громадянську війну. Крімтого, варто не забувати про зростання насильства та нестабільності в Афганістані внаслідок повстанського руху талібів та потенційного краху уряду.
Своєю чергою, на другом рівні серед конфліктів у 2019 році з високим впливом та низькою ймовірністю розмістилося навмисне або ненавмисне військове протистояння між Росією та членами НАТО, що випливає з агресивної російської поведінки у Східній Європі. А от можливість посилення бойових дій на сході України між російськими окупаційними військами та силами ООС експерти оцінили у помірний вплив та ймовірність. Крім того, до цього блоку потрпили посилені зіткнення між Ізраїлем та іранськими силами; інтенсифікація насильства, пов'язаного з організованою злочинністю в Мексиці; посилення напруженості між ізраїльтянами та палестинцями, що призвело до нападу на цивільних осіб і широких протестів; ескалація насильства між Туреччиною і курдами.
Читайте також: Запобігти песимістичному сценарію
На останньому рівні опинилася конфронтація між Індією та Пакистаном, нове військове протистояння між Китаєм та Індією через спірні прикордонні території. Підкреслюється також важливість ескалації насильства між конкуруючими керівними групами в Лівії. Також поновлені бої в Південному Судані та провал мирної угоди призвели до подальшого переміщення біженців до сусідніх країн У підсумку, найменш імовірною вважається ескалація напруженості на Балканах – Албанії, Боснії та Герцеговині, Хорватії, Косово, Македонії, Чорногорії та Сербії, що призводить до політичної нестабільності та збройних сутичок.